Soğutma çalışmaları sürerken, bloktaki dairelerin kullanılamaz hale geldiği görüldü.

Narlıdere ilçesinde dün saat 22.00 sıralarında 4 blok ve 168 daireden oluşan lüks bir sitenin 3'üncü bloğunda yangın çıktı. Sitede oturanlar, kendi imkanlarıyla dışarı çıkarken, ihbar üzerine bölgeye çok sayıda polis ve itfaiye ekibi sevk edildi. Kısa sürede tüm bloğu saran alevlere, itfaiye ekipleri müdahale etti. Ekiplere, toplumsal müdahale araçları ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri de destek verdi. Gece saatlerinde söndürme helikopterleri de yangına havadan müdahale etti. Bölgede 70 sağlık görevlisi, 20 adet 112 ambulansı, 2 UMKE timi de hazır bekletildi.

8 SAAT SONRA KONTROL ALTINA ALINDI

Zaman zaman patlamaların da yaşandığı lüks sitedeki yangın, ekiplerin yoğun çabası sonucu 8 saat sonra, saat 06.00 sıralarında diğer bloklara da sıçramadan kontrol altına alındı.

6 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENDİ, 1 KİŞİ YARALANDI

Yangında 6 kişi dumandan etkilenirken, 1 kişi ise ayağından yaralandı. Bu kişiler, hastanelere kaldırılarak tedaviye alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, dumandan etkilenen ve yaralanan 7 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti.

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Soğutma çalışmaları sürerken, havanın aydınlanmasıyla birlikte yangının büyüklüğü de ortaya çıktı. Alevlere teslim olan 3'üncü bloktaki daireler kullanılamaz hale gelirken, büyük çapta hasar oluştu.

İlk belirlemelere göre elektrik kontağından çıktığı tespit edilen yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

KASAPOĞLU: PANİKTEN KAYNAKLI YARALILAR VAR

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da, “Bir müddet öncesine göre durum daha iyi. Can kaybı olmadığına dair bilgi var inşallah doğrudur. En büyük tesellimiz olur. Takipteyiz. 40 daireyi etkilediği bilgimiz dahilinde. İnşallah can kaybı olmadan en az hasarla atlatmayı umut ediyoruz. Yangından değil panikten kaynaklı yaralılar var. Balkondan atlayanlar gibi. Henüz yangın kontrol altına alınamadı, büyük bir yangın. Tüm hemşerilerimize geçmiş olsun”dedi.

BAŞKAN SOYER: YAYILMA RİSKİ KALMADI

NTV yayınına bağlanan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de can kaybı bilgisinin gelmediğini ifade ederek “Arkadaşlarımız kat kat, daire daire kontrol ediyor. Şu ana kadar içeride bir vatandaşımız olduğuna dair bilgi yok. Çok şükür bir can kaybı olmayacak. İlk anda balkonlardan kurtarma yapıldı. İçeride kimsenin kalmadığını tahmin ediyoruz. 40 civarında daire etkilendi. Çıkış sebebine dair somut bilgi yok. İçerideki tüplerin patladığı seslerin onlardan kaynaklı olduğu tahmine diliyor. Yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı ama devam ediyor tabi. Çevre binalara yayılma riski kalmadı” dedi.

NARLIDERE BELEDİYE BAŞKANI: ŞU ANA DEK CAN KAYBI BİLGİSİ YOK

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, yaptığı açıklamada, yangının çıkış nedeniyle ilgili henüz bir bilginin bulunmadığını söyledi.

Engin, "Şu ana kadar can kaybı bilgisi yok, inşallah olmayacak. Bizim bulunduğumuz bölgedeki ambulanslara ulaşan bir şey yok." dedi.

SANCAK: BİNADA YAŞAYANLAR TAHLİYE EDİLDİ

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak yaptığı açıklamada "Önemli olan can kaybının yaşanmamasıdır. Binalar yıkılır, yenisi yapılır. Maddiyatla ilgili her şey halledilir. Yaralı ya da vefatın olmaması tesellimiz. Bina güvenliği ve görevlileri anında müdahaleyle tahliye yapmışlar. Hepimize geçmiş olsun" dedi.

İZMİR VALİSİ: BLOKLARDAN BİRİ TAMAMEN YANDI

Yangına ilişkin açıklama yapan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger şu ifadeleri kullandı:

"Yangın devam ediyor. Olay yerindeyim. İzmir itfaiyesi bütün ekipleriyle söndürmeyi çalışıyor. Orman itfaiyeyi de sevk ettik. 25 araç geliyor oradan. 1 blok tamamen yanmak üzere. Diğer bloklara sirayet etmeden söndüreceğiz. Site yöneticisi, yangın başladıktan sonra tüm sakinleri tahliye etmiş. Can kaybı olmadığına dair elimizde bilgi var. Şuan itibariyle neden çıktığına dair net bir bilgi yok. Parlama ve ardından patlamadan söz ediliyor. İlerleyen zamanlarda netleşecektir. Bina çelik konstrüksiyon ve ahşap olduğu için yangın çabuk yayılmış. Sert rüzgar da var, bu nedenle söndürmekte zorluk çekiliyor."

Trafonun patladığına dair iddiayı değerlendiren Köşger "Bilinmiyor. Daha sonra tetkik edilecek. Bölgede doğalgaz da yok. Bu sebeple doğalgaz kaynaklı da olamaz. Onun dışında başka bir sebeple çıkmış. Hastanelere intikal eden bir yaralı da yok. Can kaybı olmadan atlatacağız" dedi.

KILIÇDAROĞLU, SOYER İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Narlıdere’de lüks sitede çıkan yangın nedeniyle, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i telefonla aradı. Yangının çıkış nedeni ve vatandaşların sağlık durumu hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu, geçmiş olsun dileklerini iletti.

AFAD: CAN KAYBI BİLGİSİ YOK

Sosyal medya hesaplarından açıklama yapan AFAD “İzmir ilimizin Narlıdere ilçesinde bulunan bir sitede devam eden yangına itfaiye ekipleri, #AFAD, Orman Genel Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü toma ekipleri tarafından müdahale edilmektedir. An itibarıyla herhangi bir yaralı ve can kaybı bilgisi bulunmamaktadır. Olaydan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Gelişmeleri takip ediyoruz.” paylaşımında bulundu.

TAMAMEN TASARIM HATASI

NTV’de açıklamalarda Yangından Korunma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Turanlı yangının tasarım hataların kaynaklandığını ileri sürdü. Turanlı “Balkonlar etrafında yoğun ahşap kaplama var kullanılmaz demiyorum. Ama ekipman kullanımı yanlış, malzeme seçimi yanlış… Katlar arası geçiş ahşap olmamalı. Buna benzer yanlış mühendislik uygulamaları olduğu sürece yangın çıkabilir ama uzun zamandır ilk kez konut bloğunda bütün katların pencerelerin patladığı her katta alevler fışkırdığını görüyorum. Patlamaların cam patlaması olma ihtimali yüksek. Bina betonarme haline dönmüş. İçerideki malzemeler yanıyor. Ortada bir tane cam yok tabii ki camlar muhtemelen patlamıştır gürültü kaynakları da budur. Kat geçişleri arasında yangının sirayet etmesini engelleyecek herhangi bir şey söz konusu değil. Bu tamamen tasarım, mühendislik ve müteahhitlik hatası” diye konuştu.

Editör: Gülçin Kargaoğlu