GÖNÜLLÜLERİN KATILIMIYLA BADEMLİ’DE ÇEVRE TEMİZLİK ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Kent Konseyi Gençlik Meclisi öncülüğünde “İlçemizi seviyoruz, çevremizi koruyoruz” sloganıyla 24 Haziran 2023 tarihinde Ödemiş’in Bademli mahallesinde çevre temizlik etkinliği gerçekleştirildi. Ödemiş Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü görevlileri ve çevre gönüllüleri Bademli’de dere kıyısı boyunca temizlik yaparak farkındalık yaratmayı amaçladı. Sabah saatlerinde gerçekleşen buluşmaya Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Efe Dağcılık Kulubü ve Küçükmenderes Koza Hareketi Derneği de katıldı. 

Gençlik Meclisi Başkanı Avukat Durna, “Yarınlar için birlikte mücadele edeceğiz”

Ödemiş Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Avukat Batuhan İsmet Durna, etkinlik öncesi bir basın açıklaması yaparak çevre bilincinin önemini vurguladı. Çevre sorunları, tüm birey, toplum ve ülkeleri çok yakından ilgilendirdiğin altını çizen Başkan Avukat Durna, “Toplumda çevrenin korunmasına yönelik farkındalığın arttırılması, kişilerin çevre sorunlarına karşı duyarlılığının geliştirilmesi ve çevreyi korumak için atabilecekleri adımlar hakkında bilgilendirilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi bakımından oldukça önemlidir” dedi. 
Çevre hakkının hem uluslararası hem de ulusal mevzuatımızda güvence altına alındığını belirten Başkan Avukat Durna şunları söyledi: 
“Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunluğunun artması çevre sorunlarının doğuşuna neden olan faktörlerdir. Gelinen noktada bütün ülkelerin ortak sorununa dönüşen çevre kirliliği, ekolojik dengeyi ciddi anlamda bozmaktadır.Bunun sonucunda iklim değişikliği ve küresel ısınma olgusuyla karşı karşıya kalınmaktadır. Ekolojik dengeyi korumayı önemsemezsek, çevre kirlenmesine gerekli duyarlılığı göstermezsek küresel ısınmanın boyutları sürdürülemez düzeye hızla ulaşacak olup, gezegenimiz önümüzdeki on yıllarda çözümsüz problemlerle başbaşa kalacaktır.
Çevre sorunları ve iklim krizi siyaset üstü bir mücadele konusu olup, başta bilim insanları olmak üzere, siyasetçilerin, yerel yönetimlerin, merkezi yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin ve toplumun tüm kesimlerinin bir an önce uyum içerisinde birlikte harekete geçmesi ve kendi yetki alanları içinde somut adımlar atmasını gerektirmektedir.  Bizler Ödemiş Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Ödemiş Belediyesi işbirliğiyle, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ödemiş Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Ödemiş Şubesi, Efe Dağcılık Kulübü ve Küçükmenderes Koza Derneği Hareketi ve gönüllülerin katılımlarıyla Bademli Mahallemizde “İlçemizi Seviyoruz, Çevremizi Koruyoruz!” sloganıyla çevre temizliği yaparak dünyamızdaki kirlilik sorununa dikkat çekmek istiyoruz. Bizler yarınlar için birlikte mücadele etmeye devam edeceğimizi bildiriyor, doğayı ve yaşamı savunan herkese geç olmadan birlikte mücadele çağrısında bulunuyoruz.
Bu anlamlı etkinliğin gerçekleştirilmesinde yanımızda olan Belediye Başkanımız Mehmet Eriş'e; desteğini esirgemeyen Kent Konseyi Başkanımız Sayın Mehmet Taşlı'ya, Belediye Meclis üyemiz Sayın Sema Bilgi'ye, Bademli Dere Restoran işletmecisi Sayın Deniz Bulgu'ya, Yürütme Kurulu Üyemiz ve Yalçın Dekor işletmecisi Sayın Temcit Yalçın'a teşekkürlerimi sunuyorum. Kurumsal katılımlarıyla bizi onurlandıran Atatürkçü Düşünce Derneği'ne, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne, Efe Dağcılık Kulübü'ne ve Küçükmenderes Koza Hareketi Derneği'ne başkan ve yöneticileri nezdinde ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.”