Erdoğan görüşmede, Tesla'nın 7'nci fabrikasını Türkiye'de kurması için çağrı yaptı. Erdoğan ayrıca İzmir'de yapılacak olan TEKNOFEST'e Musk'ı davet etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Muskı kabul etti. Musk, kabule oğluyla geldi. Basına kapalı kabulde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç da hazır bulundu.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından kabule ilişkin yapılan açıklamaya göre, basına kapalı kabulde Erdoğan, Musk'a, Türkiye'nin teknoloji alanındaki atılımlarını, Dijital Türkiye Vizyonu ve Ulusal Yapay Zeka Stratejisini anlattı.
TEKNOFEST'E DAVET
Togg'un Türkiye'de yollara çıkmasıyla birlikte Tesla'nın da Türkiye pazarına girdiğini hatırlatan Erdoğan, Tesla'nın 7'nci fabrikasını Türkiye'de kurması için çağrı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin uzay programı kapsamında atılan ve atılacak adımlarda SpaceX ile işbirliği imkanlarının doğabileceğini belirterek, Musk'ı İzmir'de düzenlenecek TEKNOFEST'e davet etti.
Erdoğan, Musk'a kendi yazdığı "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" kitabının İngilizce versiyonu ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca hazırlanan ve Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki reform talebinin gerekçelerinin anlatıldığı "BM Reformu: Uluslararası İş Birliğine Yeni Bir Yaklaşım" kitabını, Musk'ın çocuğuna da futbol topu hediye etti. Tesla'nın ABD'de 4, Çin ve Almanya'da ise birer üretim tesisi bulunuyor.
AK PARTİLİ İNAN: MUSK'I AĞIRLAMAKTAN MEMNUNİYET DUYARIZ
AK Parti Gençlik Kolları Başkanı ve İzmir Milletvkekili Eyyüp Kadir İnan, sosyal medya hesabı üzerinden Erdoğan'ın Musk'a İzmir çağrısını yineleyerek, "Elon Musk'ı Cumhurbaşkanımızın davetiyle tarihi ve doğasıyla Dünya'nın en güzel şehirlerinden olan Güzel İzmir'imizde ağırlamaktan memnuniyet duyarız" ifadelerini kullandı.

Editör: Tutku İç