Milyonlarca memur ve emeklileri ilgilendiren Aralık ayı enflasyon rakamları belli oldu.

İşçi emeklisi ve memurlar zamlarını altı aylık enflasyon verilerine göre alıyor. İşçi emeklisi Haziran ayında gerçekleşen enflasyona göre yüzde 19,77 zam almıştı.

Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında enflasyon yüzde 37,56 olarak gerçekleşti. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları için altı aylık dönemde alacakları zam ya da enflasyon farkı yüzde 37,56 olarak ortaya çıktı.

Memur aylıklarına Temmuz ayında yüzde 17,55 + 8 bin 77 TL seyyanen zam yapıldı. Temmuz ayında toplu sözleşme zammı ise yüzde 6 oldu. Yüzde 6’yı aşan enflasyon farkı maaş zammına yansıtılacak. Buna göre, altı aylık dönemde memur maaşları için yüzde 31,56 civarında enflasyon farkı doğmuş oldu. Memur ve memur emeklisinin alacağı zam oranı da yüzde 49,3 olarak netleşti.

EMEKLİYE ÖLÜM SINIRI
DİSK Emekli Sen Ege Bölge Temsilcisi Hüseyin Özkaynak, Egedesonsöz’e emekli aylıklarına yapılacak zammı değerlendirdi. Özkaynak bu oranı kabul etmediklerini belirterek emeklilerin yoksulluğa itildiğini ifade etti.

Belediyelere aydınlatma zammı Belediyelere aydınlatma zammı

Özkaynak açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği ifade etmediğini söyleyerek, “ENAG’ın açıkladığı enflasyon yüzde 129. Hayat şartlarının ağırlaşmasıyla bu bile düşük kalıyor. TÜİK ise sahte rakamlar açıklıyor. Nasıl ağır koşullarda ayakta kalmaya çalıştığımızı biz biliyoruz. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL deniyor ancak 3 bin 500 TL alan dul ve yetimler var. Bu rakamlarla yaşanabilir mi? Açlık sınırının altında kalan bu maaşlar geçinilebilinir mi? Emekliyi ölüm sınırında yaşatıyorlar” dedi.

KRİZİN BEDELİNİ SIRTIMIZA YÜKLÜYORLAR
Maaşlar yatmadan iğne ipliğe gelen zamlarla birlikte paranın eridiğini kaydeden Özkaynak, “Vergilere yüzde 58 oranında zam yapıldı. İstedikleri gibi her şeye zam yapıyorlar emeklilere gelince zam yok. ‘Siz ölün’ diyorlar. Bunu asla kabul etmiyoruz. Memur emeklilerinin sendikası olduğu için onlara toplu sözleşme de veriyorlar ancak bizi sendikadan saymıyorlar. Biz üretenlerin içerisinden gelmedik mi? Emekten gelen bir gücüz. Yakında meydanları dolduracağız. Kesinlikle bu zammı kabul etmiyoruz. En düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olmalı. En azından açlık sınırında olmalı. Açlık sınırında olsun da açlıktan ölmeyelim. Yoksulluk sınırı 44 bin TL en azından bunun yarısı bir gelirin emeklilere gelmesi gerekir. Bunu da vermeyeceklerini biliyoruz ekonomik krizin yükünü emekçi ve emeklilerin sırtına yüklüyorlar.” şeklinde konuştu.
 

Editör: Tutku İç