Tire'de, İncir Üreticilerine Ekşilik Böceği Tuzağı Dağıtıldı 

Tire'de, İncir Üreticilerine Ekşilik Böceği Tuzağı Dağıtıldı 

HABER: DİLEK AYVALI

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından EKÜY (Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi) Projesi kapsamında başta EKÜY projesinde bulunan çiftçiler olmak üzere ve diğer incir üreticilerine bin 500 adet Ekşilik Böceği Tuzağı dağıtıldı.
Tire’nin 14 kırsal mahallesinde toplam 170 üreticiye 1500 tuzak ve programın Akyurt Mahallesindeki dağıtım töreninde 10 üreticiye 100 tuzak dağıtıldı.

Akyurt Mahallesindeki çiftçilere Tire İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri tarafından ekşilik böceği zararı ve tuzak kullanımı hakkında bilgilendirme yapıldığını kaydeden İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, "Ekşilik böcekleri incirde gerek bahçe gerekse depolarda meyvede kalite ve ürün kaybına yol açarak önemli zararlar oluştururlar. Ekşilik böcekleri direk yaptıkları bu zararın yanı sıra başta Aflatoksini oluşturan etmenler olmak üzere meyve içinin ekşimesine ve çürümesine yol açan pek çok zararlı hastalık etmenlerini de meyveden meyveye bulaştırarak incirde çok önemli zararlara yol açmaktadırlar. Ekşilik böcekleri yılda 5-6 döl vermeleri ve bir dişi böceğin yaklaşık 1000 civarında yumurta bırakması sebebiyle üreme kapasitesi çok büyük olan zararlılardır. Tüm bunlar birleştiğinde kaliteli ve AFLATOKSİN'siz incir üretebilmek için bu zararlılarla mücadele yapmanın kaçınılmaz olduğu görülmektedir" dedi. 

TUZAKLARIN İÇERİĞİ 15 GÜNDE BİR YENİLENİR

Ekşilik böcekleri ile mücadelede çekici yem tuzakları kullanıldığını söyleyen Özen, "Üreticilerimizin ellerinde bulunan veya temin ettikleri tuzakları asarak mücadeleye başlamaları ve hasat sonuna kadar mücadeleye devam etmeleri gerekmektedir. Sadece dikkat edilecek bir husus tuzakların ilek sineğine zarar vermemesi için ilekleme döneminde kaldırılması ve son ilekten bir hafta sonra tekrar asılması gerekmektedir" dedi.

TUZAKLAR NASIL HAZIRLANIR?

Müdür Özen, tuzakların hazırlanması ile ilgili de bilgi vererek, "Kovanın yarıya yakın kısmına kadar su, 5-6 adet hurda incir ve bir tatlı kaşığı kuru hamur mayası konur. Tuzaklar, kovanın kapağı kapatılarak her 10 ağaca 1 adet olacak şekilde asılır. Tuzakların içeriği 15 günde bir yenilenir. Sıcak havalarda aşırı su eksildiğinde tuzak içerisine su ilavesi yapılabilir. Tuzaklar sadece ilekleme döneminde ilek arısına zarar vermemek için bahçeden toplanır ve kullanılmaz. İlekleme bitiminde aynı şekilde tekrar ağaçlara asılır" dedi. 
Tire’nin Akyurt Mahallesinde düzenlenen programa İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Tire İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Evran, Akyurt Mahallesi Muhtarı Zihni Çetin, Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu ve üreticiler katıldı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214