Uzun, Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’ın, 2013’te temeli atılan ve 2016’da bitmesi öngörülen projenin 2027’de biteceği cevabını verdiğini söyledi. Uzun, “Herkes kafasına göre bir tarih vermiş ama o tarih geldiğinde kimse sorumluluk almamış, mahcubiyet duymamış. 2027 geldiğinde yeni bir tarih vereceklerinden eminim” dedi


İzmir ile Ankara’yı daha çok yakınlaştıracak olan Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin hangi aşamada olduğu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun, DP İzmir Milletvekili’nin soru önergesine verdiği cevapla ortaya çıktı. 18 Temmuz 2023’te, İzmir Milletvekili Uzun’un, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun yazılı olarak cevaplaması istemiyle verdiği önergeye cevap, 166 gün sonra, yani 6,5 ay sonra geldi. Bakan Ural, projenin 2027’de tamamlanmasının planlandığını bildirdi.


UZUN, BİRÇOK SORU SORMUŞTU, BİRİSİ YANITLANDI
DP Milletvekili Salih Uzun, 2013’te temeli atılan ve dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından 1080 günde bitirileceği ilan edilen Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesinin, 10 yıl geçmesine rağmen tamamlanmadığını, projenin yapım ihalesinin iptal edilerek yeniden yapıldığı bilgisini aldıklarını ifade etmişti. Uzun soru önergesinde, “Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı Yapımı projesinin ilk ihalesi iptal edilmiş midir? Edilmişse gerekçesi nedir? Proje tekrar hangi tarihte ihale edilmiştir? Son ihaleye hangi firmalar davet edilmiş, hangileri teklif vermiştir? İhale sonucunda hangi firmalarla sözleşme imzalanmıştır? Projenin başlangıçta öngörülen ve son ihale sonrası imzalanan sözleşmedeki maliyeti ne kadardır? 10 yıl önce temeli atılmasına rağmen makul sınırları çok aşan bu gecikmenin sebebi nedir? Proje hangi tarihte tamamlanacaktır?” sorularını yöneltmişti.

İZMİR’de 'kentsel dönüşüm' protokolü 330 milyon euro bütçe! İZMİR’de 'kentsel dönüşüm' protokolü 330 milyon euro bütçe!

URALOĞLU: TÜM HATTIN 2027 YILI İÇERİSİNDE TAMAMLANMASI PLANLANMAKTADIR
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, 6,5 ay sonra verdiği cevapta, “Ankara-İzmir YHT Yapım İşine, 24 Şubat 2022 tarihinde yer teslimi yapılarak yapım çalışmalarına başlanmıştır. Altyapı ve üstyapı imalat çalışmaları devam etmekte olup, projede yüzde 50’sinin üzerinde ilerleme kaydedilmiştir. Tüm hattın 2027 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır” görüşlerine yer verdi.


UZUN: MEĞER BİR YIL ÖNCE YER TESLİMİ YAPMIŞLAR
Bu açıklamayı yeterli bulmadığını, diğer sorularının yanıtsız kaldığını belirten Demokrat Parti İzmir Milletvekili Salih Uzun, “Projenin adı Yüksek Hızlı Tren Projesi ama, proje adeta kaplumbağa hızıyla ilerliyor” dedi ve şu değerlendirmelerde bulundu:


“Seçim öncesi vaatler havada uçuşuyor. İşte çarpıcı bir örnek. İzmir-Ankara Hızlı Tren Projesi’nin temeli, sözüm ona 2013’te atıldı. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 1080 günde bitecek dedi. Havalı olsun diye gün sayısı vermiş. Yani 3 yılda, 2016’da bitecekti. Sonra başka bir Bakan Cahit Turan, 2020 sonunda bitecek dedi. Ondan sonraki Bakan Adil Karaismailoğlu, 2022’de biteceğini açıklamıştı. Şimdiki Bakan Abdülkadir Uraloğlu ise soruma verdiği yazılı yanıtta; 2022’de yeni başladıklarını ve 2027’de biteceğini bildirdi. Meğer hepsi yalanmış. Bitti bitecek derken, henüz başlamamış bile. Diğer sorularıma neden cevap verilmediğini merak ediyorum. Maliyetiyle, ihaleyi kimin kazandığıyla ilgili cevap yok. Bu yanıtı vermek için 6,5 beklenmesine de anlam veremiyorum. 2027 geldiğinde de yeni bir tarih vereceklerinden adım gibi eminim. Çünkü proje kaplumbağa hızıyla yürüyor. Demek ki herkes aklına gelen bir tarihi söylüyor. O tarihte hiçbir iş yapılmadığı anlaşıldığında, hiç kimse geriye dönüp sorumluluk almıyor. Sorumluluk taşımak gibi bir alışkanlıkları yok maalesef. Bir mahcubiyet de duymuyorlar. İşte asıl sorun budur.
 

Editör: Tutku İç