İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen, “Yüksek fiyatlı pazarlarda satışlar iyice düşünce, pazarcı esnafı arkadaşlara, tezgahınıza koyduğunuz ürünleri, mümkün olduğunca ucuza satın; gerekirse bazılarından kar bile etmeyin, dedim. Aç kalmaktansa ayakta kalalım, tavsiyesinde bulundum. Sözümü dinlediler, fiyatları geri çektiler” dedi


İzmir sebze meyve fiyatlarının, bir hafta öncesine göre düşük olması, dikkatlerden kaçmadı. Kilosu 30 ila 50 lira arasındaki ürünlere getirilen 5-10 liralık indirimin, yüksek rakamlı etiketlerin olduğu haftada satışların azalması, esnafın tezgaha koyduğu ürünlerin önemli kısmını satamamasından kaynaklandığı ortaya çıktı. Bu sıkıntının yaşanmasının ardından İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen’in, pazarcı esnafına yaptığı uyarının dikkate alındığı, bu nedenle fiyatların az da olsa geri çekildiği ifade edildi.


PİYASA ARTIK YÜKSEK FİYATLARI TAŞIMIYOR
İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen, önceki hafta pazarda fiyatların yüksek olduğunu kabul etti. Soğukların artması ve ulaşım sorunlarının yaşanmasıyla, bu iki olayın fiyatlara yansıması olduğunu söyledi. Başkan Erişen, “Fiyatlara da bir anda kış gelmişti ama bu hafta yaza döndük” dedikten sonra şu değerlendirmeyi yaptı:

LPG'ye zam geldi! LPG'ye zam geldi!

“Önceki haftaya göre fiyatların daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Salatalık, 40-60 lira aralığında, muz, biber, patlıcan, ayva 40 liradan satıldı. Dolmalık biber 50 liralık etiket taşıdı. Lahananın tanesi 20, yeşil soğanın demeti 30, marul 15 liradan sunuldu. Pazarın en pahalı sebzesi ıspanak 40 liraydı ancak pırasa ve kereviz 30 liraydı. Portakal 15-20 lira arasında. Bu rakamlar, bir hafta önce 5 veya 10 lira daha yüksekti. Fiyatlar neden geri geldi? Çünkü pazarcı esnafı, yükselen rakamlar nedeniyle satış yapamadı, vatandaşın yaptığı alışveriş önceki haftalara göre çok düşüktü. Piyasa, artık yüksek fiyatları taşımıyor.30 liralık, 50 liralık ürünlerde 5-10 liralık fiyat gerilemesi bile müşteri potansiyelini eski haline getirdi. Pazarcı esnafımıza dedik ki, tezgahınıza koyduğunuz ürünleri, mümkün olduğunca ucuza satın. Hatta bazı ürünlerde kar bile etmeyin ki, müşteri kaçmasın. Aç kalmaktansa ayakta kalalım dedik. Müşteri azalınca, arkadaşlar bize hak verdiler, fiyatları geri çektiler.  Pazarcı esnafı, fiyatları dengede tutabilmek için elinden geleni yapıyor. Bu fiyat dengesinin, iklim şartları ağırlaşmazsa, bir ay sürebileceğini öngörüyoruz.”
 

Editör: Tutku İç