YERELGÜÇ

Millet İttifakı 13.Cumhurbaşkanı Adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de katılacağı miting öncesi konuşmalar gerçekleştiriliyor.

Millet İttifakı ile seçime giren Gelecek Partisi’nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada “"İzmir'e ufuk şehir dedim. Milletimizin yeni bir ufka ihtiyacımız var. Aynı Kocatepe'den doğan ufuk gibi. Cumhuriyetimizin 2'nci yüzyılın yeni bir ufuk çizmek için buradayız. İzmir'e kadar şehir dedim çünkü İzmir istikbalimizin kaderinin çizildiği şehirdir. İzmir buradan Ankara’ya Beştepe’ye' diyor ki biz buraya yeni bir ufuk çizmeye, yeni bir kadar yazmaya geldik.200 yıllık modernleşme tarihimizin, 150 yıllık meclis ve 100 yıllık cumhuriyet tarihimizin görmediği bir manzara, yaşandığı bir tecrübe ile huzurundayız. Daha önce siyasi rekabet yani  6 farklı genel başkan ile karşınızdayız. Bu manzara kolay olmadı. Aylarca toplanıp görüştük. Ancak hiçbir şeyimiz gizli olmadı. Her şey şeffaf bir şekilde dokumanlar ile ortadaydı.

Şimdi milletimizi 2 kader yolu bekliyor. Ya otoriterlik ile kirlenmiş cumhurbaşkanlığı sistemi devam edecek ya da millet ittifakı ile yola devam edip bir ufuk çizecek 14 Mayıs günü sadece cumhurbaşkanı değişimine imza atmayacağız, cumhuriyetimizin 2'nci yüzyılını yol haritasını ortaya koyacağız. Cumhur İttifakı ile aramızda fark büyük. Demokrasi ve özgürlükler, insan hakları... Cumhur İttifakı denilen bu yamalı bohça yoluna devam ederse, yasaklar, kısıtlamalar, baskılar, medya baskılar devam edecek. Ancak biz gelirsek  hiç kimse ötekileştirilmeyecek. Kadar şehrimizin yiğit insanları... Biz sizden söz bekliyoruz. Kutuplaşmanın bitmesi için, ötekileştirmenin son bulması için yola çıktı. Bu değişikliği yapacağız. İzmir destek istiyoruz, söz veriyor musunuz?

Bir diğeri adalet... Bugün talimat ile yürüyen adalet mekanizmasını tam ve bağımsız yürüyen bir yargı sistemine dönüştüreceğiz. Sinan Ateş'in katillerini bulup mahkemeye çıkaracağız. Kimse hiçbir cinayetin üstünü örtemeyecek. Kimse işlediği suçtan kaçamayacak. Talimat ile değil vicdan ile karar veren hakimlerin yargısı gelecek. Biz bunun sözünü veriyoruz. Adalet için mücadeleye hazır mısınız?

Bir diğeri insan onuruna yakışır bir hayat standardı ve ekonomik düzen. Bugün bu sistem, tek akıl ve devlet kaynaklarını yakınlarına peşkeş çeken sistem fakiri daha fakir, zengini daha zengin yaptı. Çiftçilerimiz üretti, zengin yedi. Esnafımızı çiftçimiz kredi borcu ile ezildi. Bu çürümüş düzene son vereceğiz. Size temiz siyaset özü veriyoruz. Türkiye'de bir yolsuzluk düzeni hakim. Kimse hesap soruyor, her gün iddialar var. Bir bakan kendi şirketinden bakanlığına dezenfektan sattı. Ülkenin toprakları imar baronların peşkeş çekildi. Türkiye dışarıdan narko devlet olarak anılan bir devlet haline geldi. Biz bunun hesabına sorarız. Siyasi ahlak yasası tasarısı, imar yasası hepsi gündeme gelecek. Sayın Kılıçdaroğlu ile el ele siyasi ahlakı Türkiye’de egemen kılacağız. Herkes mal varlığı beyanında bulunacak. Siyasetçiler ile uyuşturucu baronları ile fotoğraflar çıkmayacak. Size söz veriyoruz. Ananızın ak sütü gibi helal olan vergilerinizin karşılığını  haramzadelere yedirmeyeceğiz. Sizin seçtiğiniz siyasetçilerin servet sahibi olmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni tüm kurumları ile ayağa kaldıracağız. Size söz veriyoruz temiz siyaset ile liyakat ile Türkiye Cumhuriyeti'ni yeniden ayağa kaldıracağız. Bu ülkede benden sonra başbakan olan bir başbakan. İzmirliler siz bunu belediye başkanı bile yapmamıştınız...

Ben geçmiş siyasetçiler ile polemiğe girmem ancak millete hakaret edenler olursa onlarla hesaplaşırız. Diyor ki 14 Mayıs'ta yabancı istilacıları memleketi teslim etmeyeceğiz dediler. Biz millet ittifakı bu ülkenin tek bir kuruşunun yabancıların istismar edilmesine izin vermeyeceğiz. Ancak tarihimizde olmadığı gibi, geleceğinde de hiçbir Türkiye Cumhurbaşkanı'na 'aptal olma' diye mektup yazılamayacak. İzmirlilerin seçmediği siyasetçiye şunu demek istiyorum; Önce sen yurt dışında olduğu iddia edilen milyar dolarları memleketimize getir sonra yabancı siyasetinden bahset. Bizim yurtdışından 1 santim toprağımız yok. Yaşasak da ölürsek de burada kalacağız. Geldiğimiz de 1 şeyi yapacağız. TRT ekranlarına Öcalan'ı kim çıkardıysa onlara hukuk önünde hesap soracağız. İmralı'dan kim mektup getirmişse terör ile işbirliği yapan odur, ondan hesabını soracağız. Kader şehri İzmir... Yeni bir kadar yazmaya, istikbalimizi ve demokrasimizi korumaya var mısınız?” dedi.