Saat 10:00’da Belediye Düğün Salonu ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen kongreye CHP YDK üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, CHP İzmir eski milletvekilleri Kamil Okyay Sındır, Bedri Serter, Tacettin Bayır ve Musa Çam katıldı.

Kongrede divan başkanı Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli olurken Şule Kavak, İsmail Türkan, Kemal Sarıtun da divanda görevli olarak yer aldı.

TÜRELİ: DEĞİŞİM TARTIŞMASINI ÜLKE BAZINDA HEDEFLERLE KOYMAK GEREKİYOR
Divan başkanlığına seçilen İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli yaptığı konuşmada parti içindeki değişim tartışmalarına değindi, Türeli açıklamasında şunları söyledi:

“Kongremizi iki seçim arasında yapıyoruz. Bu aynı zamanda zamansal açısından sıkıntılar getiriyor. Keşke daha geniş zamanımız olsaydı ve kongrede her şey daha kapsamlı konuşulabilseydi. CHP iki temel üzerine kuruldu.Birincisi cumhuriyetin kurucu değerleri ve Atatürk devrimleri… Bu bizim sürekliliğimizdir. Bunun bilincinde olarak ve dünyayı yorumlayarak ve yaşadığımız zamanda diliminde değiştirerek daha mükemmel hale getirmek istiyoruz devletimizi. Laik, sosyal hukuk devletinin korunması için CHP’ye büyük görev düşüyor. 100 yılık partiyiz ve bundan gurur duyuyoruz. Bu aynı zamanda bize müthiş bir sorumluluk yüklüyor. İkinci temelimiz sosyal demokrasi… Ekonomi ve sosyal alanda evrensel solun emekten yana duruşu ile ortaya koymakhedefimiz… İki temel CHP’yi var eden kolonlardır. Bu konulardaki düşüncemiz nettir. Bu konularda cumhuriyete ve Atatük devrimlerine sahip çıkmak, sosyal demokrasiyi geliştirmek, yoksulluğu ortadan kaldırmak bizim için en önemli hedefler arasındadır. Yaşadığımız süreçte seçimler oldu ve beklentilerimiz yüksekti. İktidar olmaya hazır hissediyorduk kendimizi. Hem program hem de kadrosal anlamda bunu ortaya koymaya çalıştık fakat olmadı. Ama bu iş bitmedi. Bizim önümüzde yerel seçim var. Yerel seçimeilişkin olarak hazırlık yapmalıyız. Eğer bir biçimde önümüzdeki seçimlerde daha başarısız olur muyuz kuşkusu varsa hemen çalışmaya başlamak zorundayız.

Bir yanda değişim tartışmaları sürüyor.Atatürk ilke ve devrimleri ve cumhuriyetin altı oku birdir. Orada devrimcilik oku vardır. Devrimcilik demek çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak demektir. Yaşadığımız alanın sosyal, hukuksal, kültürel olarak dönüştürülmesidir. Bu devrimcilik oku her zaman CHP’ye yol göstermiştir. Politikalarımızı biçimlendirmiştir. Değişim tartışmasını ülke bazında hedeflerle koymak gerekiyor.Hedef çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmaksa biz ülkemiz için ne yapabiliriz, onu düşünmemiz gerekir. Parti olarak biz ne yapmamız gerekiyor tartışmalıyız. Atatürk devrim ve ilkelerinden ayrılmadan çağdaş uygarlık seviyesini yakalamak için çalışmalıyız.Kongre sürecimiz buradan şekillenmeli. Önümüzdeki süreçte bizi iktidara taşıyacak kadrolar buradan çıkacak. Geleceğe inanıyoruz. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Bunun için varoluşumuz, politik çalışmamız, kurduğumuz ilişkiler bu doğrultuda hazırlanmalı. Elimizi değil gövedemizi taşın altına koymaya hazırız.

8’NCİ SIRADA BİR ÖDEMİŞLİ OLSAYDI DAHA ÇOK OY TOPLARDIK
Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş kongrede yaptığı açıklamada Küçük Menderes Havzası’nın milletvekili listelerinde temsil edilemediğine dikkat çekti. Eriş, “Ödemiş ölçeğinde birinci turda oyumuzu yüzde 3 artırdık ve bu yerel seçim için mesaj verdi. Kısa sürede seçimlere hazırlandığımız seçimlerde yoğun bir umut besledik. Ama olmadı. Toplum bıçak gibi bölünerek ayrıştırıldı.  Sanayiye, işyerine, köylere gittiğimizde ‘teröristler buraya giremez’ dediler. Böyle şeyler yaşadık.  Küçük Menderes olarak Rahmi Aşkın Türeli gibi bir değerimizi seçtirdik. Ama seçmen listesi önümüze geldiğinde geldiğinde zorluk yaşadık. Burası Bornova,Karşıyaka değil. Burasının kırsalı köyü çoktur. Rahmi vekilimiz, Mahir vekilimiz alanda çok ter dökerek başarıyı sırtlamaya çalıştı. Küçük Menderes’ten  Ödemiş’ten bir vekil olmalıydı. Burada yaşayan vekilimiz olsaydı bir vekil kazanmada daha etkisi olurdu. Parti olarak değil bizim oğlan, bizim kız olarak bakıldığında iş değişiyor. Sekizinci sırada bir adayımız olsaydı daha çok oy alıp başarılı olurduk” dedi.

LİSTE BELLİ OLDU
Kongrede yeni yönetim listesi netleşti. Listede şu isimler yer aldı:

Editör: Tutku İç