Sendika ve işyeri temsilcilerinin tepki gösterdiği İZSU Genel Müdürlüğü bünyesinde görevli İZDOĞA Şirketi personeli için “deneme süresi” formülü uygulanmaya başlandı.  İşe başladıktan sonra tamamlaması gereken 60 günlük süreye yaklaşan 300 kişinin görevine ilk etapta son verilecek.

Öğrenci kartı kullananlara kötü haber! Öğrenci kartı kullananlara kötü haber!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde sendikaların tepkisine neden olan işten çıkarma kararları ve hazırlanan listelere ilişkin süreç devam ediyor. Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın “seçimlerden önce 2 binin üzerinde kişi işe başlamış” diyerek duyurusunu yaptığı süreçte düğmeye basıldı.  Belediye üst yönetimi; şirketlerin tamamından işe giriş tarihleri ve görev alanlarına ilişkin bilgiler istedi. Seçim atmosferi dahil mazbata alınmasına kadar  geçen süreçte alınanların durumlarına ayrı çalışıldı.

İşten çıkarma kararları Türk-İş Sendikası’na bağlı Belediye İş Sendikası’nın örgütlü olduğu İZSU Genel Müdürlüğü’nde uygulanmaya başlandı. İlk olarak burada yapılan kadro değişimi sonrasında kurumda çalışanların işe girişinin yapıldığı İZDOĞA Şirketi’nin tüm personel durumu incelendi. İşten çıkarma tebligatları için yapılan davete sendika tepki gösterirken yöneticiler genel müdürlük makamında görevlilerle tartışmıştı.

KANUN MADDESİ GEREKÇE GÖSTERİLDİ
İşçi ve işveren arasındaki çalışma şartlarını belirleyen kanunun ilgili maddelerini masaya yatıran belediye yönetimi 4857 Sayılı İş Kanunu’nun söz konusu maddesinde yer alan “deneme süresi” üzerinden işten çıkarma kararlarını uygulamaya başladı. Kanundaki, “Deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini, bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilir” ana gerekçe oldu.  Kanuna göre 60 günlük süreyi doldurmayan yaklaşık 300 kişinin işten çıkartılması için düğmeye basıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki işe bildirim tarihleri göz önüne alınarak 60 günü doldurmasına fırsat verilmeden parça parça çıkarmalar başladı.

Öte yandan, sendikanın konuyla ilgili yetkili isimlerle yeniden görüşme sağlayacağı ifade edilirken işe başlayan, bulunduğu işten çıkarak belediyeye gelen ya da yaşam koşullarını yeni işine göre düzenleyen mağdur vatandaşların da konuyu CHP Genel Merkezi’ne taşıyacakları öğrenildi.

Editör: Gülçin Kargaoğlu