HABER/ BUSE BAĞCI
KAMERA/ SILA AVŞAROĞLU

CHP Ödemiş İlçe Başkanı Bülent Eker’e başvuru dosyasını teslim eden Başkan Eriş, “Ödemiş’te bir başkan ikinci kez nasıl çalışıyormuş göstereceğiz” dedi.

CHP Ödemiş İlçe Başkanlığı Binası’nda yapılan aday adayı açıklamasına, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Bülent Eker, Önceki dönem belediye başkanları Bekir Keskin, Cumhur Şener ve Kamuran Acıkalın, belediye başkan aday adayları, oda başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar ve partililer katıldı. 

CHP Ödemiş İlçe Başkanı Bülent Eker, “Mayıs 2023 genel seçimlerinde iktidar partisi olamadık. Ve partimizde kongreler süreci başladı. Önce delege seçimleri, il ve ilçe kongreleri ve akabinde kurultay yapıldı. Kurultayda da CHP tarihinde ilk defa seçimle genel başkan değişikliği yapıldı. Önceki dönem Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na partiye verdiği emekleri, katkılarından ve hizmetlerinden dolayı sonsuz teşekkür ederiz. Emekleri yadsınamaz. Yeni genel başkanımızda tabi ki hayırlı olsun diyoruz. Ülkemizde şu anda seçim sonrası yaşanan enflasyon, faizlerin artması ondan ziyade anayasanın kararlarının tartışıldığı gündemde bunun yanında edata uyuşturucu baronlarının ülkemizde kümelenmiş olması bize önümüzdeki seçimlerde daha fazla görev düştüğünü gösteriyor. Bununla birlikte yerel seçimlerde partimizin zenginliğinden dolayı aday adaylarımız bir hayli fazla bu da bizi mutlu ediyor. Demek ki görev almak isteyen, göreve talip olmak isteyen kişi fazlalığını gösterir. Önümüzdeki 2024 Mart yerel seçimleri, 2028’deki iktidar partisi olma hevesimizin sonucu olmalı. Bu yüzden yerel seçimlerdeki başarı partimiz için ve ülkemiz için çok önemli bununla birlikte seçimlerde ayrışmadan, birbirimizi kırmadan aday adaylığı süreçlerinde konuşmalarımıza dikkat ederek çok iyi bir seçim süreci yaşamamız gerektiğini düşünüyorum. Burada hepimize tüm partililere görev düşüyor. Bunu hep birlikte başaracağımıza yürekten inanıyorum. Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Eriş’e şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

Ödemiş Belediye Başkanı ve Aday Adayı Mehmet Eriş, “Önümüzdeki yerel seçimler var. İlçe başkanıma bende varım demek için dosyamla beraber buradayım.  Bu duygularla yola çıkan Bekir Keskin Başkanıma, Özay Kaptan ve Sema Bilgi kardeşime, Seçkin Dabak öğretmenime cesaretleri için Ödemiş’te bizde varız dedikleri için onları da yürekten kutluyoruz. Bekir Keskin başkanımızın aday adaylık açıklamasında programlarımdan dolayı katılmadım o yüzden diğer açıklamalarda bulunmadım beni bağışlasınlar. “Bir şey değişecek her şey değişecek” bu düşünceyle yola çıktık. İstanbul seçimleri değişimin ilk ayak sesleriydi. 14 bin oyla kazanan Ekrem başkanımızın ne yazık ki kazandığı seçimi 1 oyla da olsa seçim kazanılır diyen kişiler seçimi yok saydılar. Ekrem başkanla iki aylık seçime daha gittiler ve o seçim değişimin ve dönüşüm için çok önemlidir. Yerel seçimlerde geçmişte olduğu gibi hep birlikte yola çıkıp başardığımız bu seçimde ben inanıyorum ki AK Partili, MHP’li, Demokrat Partili Saadet Partili kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın oylarını da aldığıma inanıyorum. Benim bugün bile görevde devam etmemde hala daha en büyük teşekkür İYİ Partili ailemize. Yine Millet İttifakı olur mu? olmaz mı? onu genel merkezimiz karar verecek. O yönde çalışıyorlar, görüşüyorlar. Dileriz ki olur. Ama olmuyorsa da Cumhuriyet Halk Partisi ailesi olarak her alanda yine kimseyi kırmadan kimseyi yaralamadan kimseyi karalamadan AK Parti’den aday olan arkadaşlarımıza da Demokrat Parti’den bugün yola çıkmış olan arkadaşımıza da başarılar diliyorum. Kimseyi yaralamadan biz bu seçimi anlımızın akıyla yüreğimizin tüm inancıyla değişimin bir kez daha devam edeceğine burada ilçe başkanımıza hepimiz adına söz veriyorum. Duyanlara, duymayanlara herkese ilan ediyoruz. dedik ya Ödemiş bir aile tüm siyasi partilerde demokrasinin içindeki gönül yuvaları. Mustafa Kemal’in dediği gibi ‘Kalpleri kazanarak zafere ulaşırım’ bizde aynı şekilde hiç kimseyi kırmadan üzmeden gönülleri kazana kazana bu seçimi de inşallah hep birlikte kazanacağız. Bazı durumlar vardır. Birlikte yürürüz. Cumhuriyet’in 100. yılında beldelerimizde 80 yaşındaki annelerimizle de genç kardeşlerimizle de beraber olduk. Son cumhuriyet mitingimizde de Ödemiş’te benim elimden tutan 6 yaşındaki güzel kızımızda benim yol arkadaşımdır. Yolları beraber yürüyeceğimizde var o yollarda da ölümüne gideceğimiz insanlar var. Ama hepsinden ötesi Cumhuriyet Halk Partisi ailesi var. Kim olursa kucaklayacağız. Diğer partili arkadaşlarımızı hemşehrilerimize de yok saymayacağız. Hepsini gönül sıcaklığıyla, yakınlığıyla karşılayacağız. Kendi adıma söz veriyorum. 

“Geldiğim günden bu yana 160 trilyonun üstünde ödeme yaptık”

Genel başkan değişti her şey değişti değil hepimiz değişeceğiz. Asla bir önceki hepimize hizmet etmiş CHP tarihinde 13 yıl ismini yazdırmış Kemal Kılıçdaroğlu’na da buradan hepimiz adına sevgilerimizi gönderiyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde işimiz kolay değildi. Bu halk yüzde 48’in üzerinde oy vererek ikinci turda dahil kararlılıkla durdu. Ama bugün cumhurbaşkanlığı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’a saygı duyacağız. Meclisteki tüm vekillerimiz var gücüyle savaşıyorlar. Halkın yararına olan en güzel kararları getiriyorlar. Ama ne yazık ki AK Parti ve MHP oylarıyla hep red oyu oluyor. Depremin araştırılması; nerede eksiğimiz var? bu insanlar ne zorluklar yaşıyor? onları araştıralım deniliyor o bile red oyu alıyor. Hala çadırda kalan, suyun içinde kalan insanlar var. Yerel seçimlerde en büyük proje gönül kazanmak ve beraber çalıştığımız işçisiyle memuruyla Ödemiş’in her kuruşunu en değerli şekilde harcamaktır. Çok zor günler yaşadık hala yaşıyoruz. Geldiğim günden bu yana 160 trilyonun üstünde ödeme yaptık. Geçmiş dönemde 133 işçi arkadaşım İŞKUR üzerinden çalışmış. Maaşını, sigortasını ve vergisi İŞKUR’a ait ama şimdi ben ödüyorum. Şu an müteahhitler ekonomik durumdan dolayı ihalelere girmiyorlar. 3 kere asfalt ihalesine girmez mi müteahhit, kazanamadığından girmiyor. Bu zor zamanda da bizim elimizi tutan Tunç Soyer başkanımız var. Bizden yaklaşık İzmir’in İZSU genel hizmetlerine katkı için para kesiliyor. Bizim payımızın yüzde 40’ı yani yaklaşık 20 trilyon gelirse bizim vergi payımız 8 milyonu büyükşehre kesilir. Bizden kesilen bu 5 yıl içinde yaklaşık 340 trilyon, ben ne kadar almışım 1 katrilyon 300 geri almışım yani 4 katı. Yaşa, var ol Tunç Başkan diyorum sen olmasan bu işler bu kadar kolay olmaz diyorum ben de. Ödemiş tarihinin en büyük asfaltı dökülmüş tamamen büyükşehrin desteğiyle. Ödemiş Belediyesi yazıyordu ama T.C.’si yoktu. Niye rahatsız olunur bundan en büyük değişim yürekte T.C.’yi de koyduk oraya. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu cumhuriyete saygı gereği oraya koyduk. Birilerini mutlu etmek için kaldırıldı ama biz gönülden kaldırmadık. Bize neyi yaptınız diye sorarlarsa Türkan Saylan diye bir eğitim kurumu var. Yüzlerce çocuğumuz orada geleceğe hazırlanıyor. O gün paramız vardı ekonomi iyiydi 7 ayda yaptık. Bu yıl hak eden 49 çocuğumuzu üniversiteye uğurladık bir kuruş para almadan. Bu yıl liselerde taşımalı eğitim yok. Anne babalar bağırıyor çocukların cebine para koyamıyoruz, koyduğumuzda taşımaya yetmiyor diye. Ödemiş’in her yeri kazılmış. Kim kazdı? Mehmet Eriş kazmadı. Anadolu caddesinin tamamını İZSU ailemiz tamamen kendi olanaklarıyla yağmur suyu projesini yaptı. 

“Stadyum Mursallı’nın oraya 33 bin metrekare yapılacak”
Eski hastanenin yeri hurdalık gibi çöplük gibi. Plan değişikliğini yaptık diş hastanesi olacak. Stadın yeri, yıkılacak. Bakalım, iyileştirelim istedik. Çocuklarımız sakatlanmasın diye şimdi orada oynayamıyoruz. Diğer gençlik sporun yeni sahasında oynuyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve İl Müdürlüğü stadın depreme dayanıklı olmadığını ve yıkılması gerektiğini söylediler. Yıkıldığı an orası bizim yeşil alanımız olacak. İşte proje. Stat nereye gidecek Mursallı’nın altına 33 bin metrekare yaklaşık 2 kat fazlası yere. Bunu birlikte başaracağız. 600 bin metrekareye yakın kilit parke taş döşenmiş, binlerce ton sıcak asfalt yapılmış. Bunları yaparken borçlarımızı hiç aksatmamışız. Ben borç yaparak iş yapmıyorum ama yaşanan ekonomik durumu da herkes kendisi yaşıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu zamana kadar benzin kaç para olmuş bunu hesap edelim. Ben geldiğimde 180 lira olan betonun metreküpü şimdi 3 bin lira. En büyük proje Kaymakçı’yı Çaylı’yı alan arıtma. BİOSUN Bekir başkanımız döneminde projelendi. Bizim zamanımızda da bitti. Şu an orada 300 kişi ekmek yiyor. Otamışı kurduk. Kendi ürünlerimizi satıyoruz oradan maaşlara takviye yapıyoruz. Hiç ekonomik zorunluluklara sığınmıyorum. Onun dışında 100. Yıl konutlarını yaptık.  Oradan gelecek olan dairelerimiz var. Bekir Başkanımızın zamanından kalan 5 yıl hiç dokunulmamış Saraçoğlu Konutları var. Yakında o da ihaleye çıkacak. Oradan gelen gelirlerle diğer mahallelerimize yatırım yapacağız. Devlet bankasından da özel bankadan da kredi alamıyoruz. Gölcük Otel’in değeri 5 milyondu o müteahhit çıktı. 6 milyonla girdik alan yok. 2020’de 12 milyona çıktık giren yok 20 milyona verdik. Müteahhit sürdüremiyor. Bozdağ büyükşehir aracılığıyla komple yenilendi. Birgi’de Cumhur Şener başkanımızın onun döneminde yürüyen işlerini devam ettirdik. Bu sayede Birgi, dünyanın 32. köyü oldu. Daha iyi yerlere gelmesi gerekiyor. Yarım kalan işler var. Geldiğim günden beri bitmeyen projeler var. 

AK Partili Şen,  İZSU arıtma tesisi yapmadığı için sorun devam ediyor AK Partili Şen,  İZSU arıtma tesisi yapmadığı için sorun devam ediyor

“Küçükören’de gölet yapılacak”

Spor kompleksi, olimpik yüzme havuzu bunların hepsi birlikte olacak. Ulaşımı zor yerlerdeki yollarımız bir an önce yapılsın bizde makine desteği verelim diyeceğiz. Bazı yollarımızı birleştirdik. Bunlar üretim yollarımız. Organize sanayimiz hala devam ediyor. Geçen yıl 3 bin işçinin çalışacağı büyük bir fırsatı kaçırdık. Yeterli alan olmadığı için ama şimdi var. Amacımız park yapmak, yol yapmak, yeşil alan yapmak değil aynı zamanda ekmeği, mutluluğu, huzuru büyütmek. Birkaç hafta sonra Bülent Ecevit Parkını da açacağız. Gülen Köymen ve Hüseyin Son Başkanlarımız adına iki tane daha park açacağız. Onların anılarını yaşatacak parklarımızı Ödemiş ailemize hediye edeceğiz. Kore, Kıbrıs ve tüm şehitlerimizi yaşatacağımız bir parkı da açacağız. Kayaköy, Çayır, Hamamköy, Bozdağ, Gölcük, Köseler, Karadoğan ve Çamlıca yapılacak arıtmada projelerimiz içinde toprağın korunması tarım yüceltilmesi adına Tunç Başkanla birlikte planladığımız ve onun desteğini aldığımız projeler. İzmir’de tek yapılacak Küçükören’de gölet yapılacak. Dağın başı diyoruz ya tam da oraya yapılacak. Diğer barajlarımızında kullanım hakkını istedik. Beydağ, Üzümlü ve Aktaş Barajlarını bize verin. Çünkü Bademli’yi iyi bir şekilde yönetiyoruz. 5 ay su veriyoruz. Bunların hepsi bu projelerimizin içinde ama en büyük proje yan yana olabilmek. Son sözüm Ödemiş’te makus talihi yenmek. Üst üste seçim kazanılmazmış bal gibi de kazanacağız. Bize güvenenlerin yüzünü yere eğmeyeceğiz. Ödemiş’te bir başkan ikinci kez nasıl çalışıyormuş nasıl çabalıyormuş hep birlikte göreceğiz” dedi.

Editör: Tutku İç