Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Bayraklı Belediyesi’nin hafriyat toprağı ve inşaat, yıkıntı atıkları geri kazanım tesisi ile ilgili çevresel etki değerlendirme süreci başlattığını duyurdu.

Proje tanıtım dosyasına göre, ilçenin Yakacık ve Buruncuk mahalleleri sınırları içerisinde kalan 10,85 hektarlık ÇED alanına İzmir Çevre Düzeni Planı’nda tarım arazisi ve sulama alanı sınırları içerisinde kalıyor. Proje sahasının etrafında zeytinlikler olması da dikkat çekti. Bayındır Belediyesi bu proje için 9 milyon 200 bin TL bütçe ayırdı.

Tire, Kiraz ve Bayındır’a da anaokulu yapılacak Tire, Kiraz ve Bayındır’a da anaokulu yapılacak

Proje tanıtım dosyasında şu ifadeler yer aldı: İzmir İli, Bayındır İlçesi genelinde konum itibari ile yeni yapılaşma ve yanı sıra kentsel dönüşümün yoğun olduğu bir bölgede yer almaktadır. Bu sebeple hem hafriyat taşıma firmaları hem de Bayındır Belediyesi olarak çıkan hafriyat ve inşaat atıklarının bertarafı ve geri dönüştürülerek kullanılması elzem olmuştur.

Bayındır Belediyesi bu malzemeleri toplamak, toplattırmak ve taşımak suretiyle bahse konu proje alanına getirip ayrıştırarak bu malzemeleri ilgili standartları sağmak şartı ile gerekli işlemlerden sonra orijinal malzemeler ile birlikte ve/veya ayrı olarak yeni beton üretiminde, yol, otopark, kaldırım, yürüyüş yolları drenaj çalışmaları, kanalizasyon borusu ve kablo döşemelerinde dolgu malzemesi olmak üzere, alt ve üst yapı inşaatlarında, spor ve oyun tesisleri inşaatları ile diğer dolgu ve rekreasyon çalışmalarında öncelikli olarak kullanılmasını sağlayacaktır.

Hafriyat Toprağı ve İnşaat/Yıkıntı Atıkları Bayındır ilçe sınırlarından belediye araçları/yıkım yapan firma araçları ile proje alanına getirilecek ve ayıklama işleminden sonra ayrılan malzeme cinsine göre ayrı depolanıp ihtiyaç duyulan malzeme cinsine göre kullanılacaktır.