HABER/AYDIN UYSAL 

Genel kurula Bayındır Kaymakamı Emin Kaymak, Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, BAYÇİKOOP Başkanı Ersoy Sümerkan, İzmir KÖYKOOP Başkanı Neptün Soyer, Bayındır Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Enis Macit, CHP Kadın Kolları Başkanı Emine Umsu, Bayındır Şoförler Odası Başkanı Davut Sakarsu ve çok sayıda kooperatif üyesi katıldı.
Programda konuşan Neptün Soyer, “Ben matematik öğretmeniyim. Öğrencilerime hep 1+1=2 diye öğretirim, ama tarımda ve kooperatifte 1+1 2 den çok daha fazladır. Sizi bir gücünüz, diğer komşu bahçede ki bir başka ortağınızla bir araya geldiğinizde 2’den çok daha fazla eder. Bununda en güzel örneği Bayçikoop’tur. Bu bölgede ki ve İzmir’de ki kooperatiflerde 1960’dan bu yana Mustafa Kemal Atatürk’ün çizmiş olduğu kooperatifte ki uygulama ve teorisiyle de 1+1’in ne çok ettiğini Türkiye’ye en iyi şekilde gösterdiğiniz için bende İzmir KÖYKOOP Başkanı olarak gurur duyuyor ve hepinize teşekkür ediyorum” dedi.
AMAÇ SİZLERİN PARA KAZANMASINI SAĞLAMAK
Programda konuşan Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Ersoy, “Sizleri bazı konularda bilgilendirmek istiyorum. Birinci ağızdan doğru bilgiyi almanız bizim için çok önemli. 2021 yılı bütçesi 27 milyon TL 2022 yılı bütçesi de 27 Milyon TL yani bir artış yok. 2022 yılı bizler için sıkıntılı bir dönemdi. Çok şükür atlattık. 2023 yılında bunun çok daha yüksek olacağını düşünüyorum. Veriler öyle gösteriyor. Değerli ortaklarımız kooperatifin portföyü yavaş yavaş açılıyor bu sene Migros ile bir anlaşma yaptık. Migros’un en üst yetkilileri ile görüştük bizden bazı bitkileri üretmemizi istedi. Biz bazılarını yaparız dedik, fesleğen, sardunya gibi. Ama bizim hedefimiz bu değil kooperatif değil üretici üretsin dedik. Bizde öyle düşünüyoruz dediler. 1 sene birbirimizi deneyelim, birbirimizi tanıyalım dediler. Amaç burada sizlerin para kazanmasını sağlamak. 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinde 50 binin üzerinde vatandaşımızı kaybettik. Bunun derin üzüntüsü içerisindeyiz hayatını kaybeden vatandaşlarımızı Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Yaşadığımız depremden dolayı bütün belediyeler ve vatandaşlar ellerinden geleni yaptı. Ama zararı biraz bize dokundu sattığımız ürünlerin paraları geç gelmeye başladı veya az gelmeye başladı. Ama bugünlerde geçecek, bu sıkıntılı günlerde geçecek. Bundan dolayı sizinle paylaşmak istiyorum. Bundan 3 ay önce hiç benim yapmadığım, kooperatifin yapmadığı bir şey yaptık. 500 Bin ve 1 Milyon TL kredi kullandık. Alacağımız çok geldiği zaman hepsini ödeyeceğiz. Biz kredi kullanmak istemiyoruz, borçlanmak istemiyoruz. Çünkü biz 1 TL borçlanırsak hepinizi borçlandırıyoruz. Onun için çok dikkatli adım atıyoruz. Borçlarımızı da ödemede hiçbir sıkıntı yaşamayız. Toplantımıza katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.