YERELGÜÇ/DİLEK AYVALI

Otel Tirem’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Muharrem İnce ve beraberindekiler program öncesinde Tire Cumhuriyet Meydanında partisinin Tire İlçe Başkanı Nihat Koç ve ilçe yönetimi ile partililer tarafından coşkuyla karşılandı.

Türkiye’nin önünde ciddi bir su problemi var

Basın toplantısında konuşan ince şunları kaydetti, “Bu ülkenin pek çok sorunu var, hayat pahalılığı sorunu var, terör sorunu var, gençlerimizin umutsuzluk sorunu var, tarımı çökmüş, eğitim niteliğini kaybetmiş, sağlıkta sorunlarımız var, sokaklarımız sığınmacı dolu fakat unuttuğumuz bir şey var geleceği konuşmayı unuttuk biz. Bakın bugün Tire’de gezerken çiftçilerle konuşurken Ödemiş’te gezerken şu anda 250 metreden su çıkardıklarını söylüyorlar. 10 yıl sonra bu 500 metre mi olur 1000 metre mi olur bilmiyorum. Türkiye’nin önünde ciddi bir su problemi var. Siyasetçinin görevi dağın arkasını konuşmaktır, dağın ön yüzünü herkes konuşur. Dağın arka yüzünü konuşmamız lazım. Çok ciddi su problemimiz olacak. Biz Memleket Partisi olarak bu konuda bir proje hazırladık. 13,5 milyar dolar para harcayarak bütün tarlaların başına vanayı getirmek. Nasıl doğal gaz vanası apartmanların dibindeyse su vanası da tarlaların başına gelecek. 3 yılda tamamlanacak. 13,5 milyar para harcayacağız. Bunu yapmazsak gelecek nesiller zor günler yaşayacak."

Peynir Tire'de 150 TL. olacak iş değil!

"Yine bir hayat pahalılığı var. Domates pahalı. Peynir 150 liraydı az önce. ‘Hangi teraziyle tartıyorsun bunu’ dedim, ‘Kuyumcu terazisi mi bakkal terazisi mi?’ Peynir 150 TL. Nerede? Tire’de. Olacak iş değil. Biz bu hayat pahalılığının Erdoğan gibi çözüleceğine inanmıyoruz. Marketleri suçlayarak, marketlere stokçular diye bağırarak bu sorun çözülmez. Kılıçdaroğlu gibi marketlere mektup yazarak da çözülmez. Memleket Partisi adına söylüyorum, tarım stratejik bir sektör olarak görülmelidir. Köprülere otoyollara nasıl geçiş garantisi veriliyorsa çiftçiye de döviz üzerinden alım garantisi verilmelidir. Üretim planlaması yapılmalıdır en az 5 yıllık 7 yıllık üretim planlaması yapılmalıdır. Gayri safi milli hasılanın yüzde 1’i yetmez tarımı desteklemeye. Yüzde 1’ini de kanunda yazmasına rağmen vermiyorlar ama yüzde 2 ayrılmalıdır."

Nas falan deyip milleti kandırma diyorum

"İthalata değil çiftçiye destek olunmalıdır. Tarım Bakanlığı ithalat sopasından vazgeçmelidir. Marketlerle uğraşmayı bırakın yüzünüzü tarlaya dönün meraya dönün seraya dönün çiftçiye dönün. Devlet Planlama Teşkilatı yeniden kurun. Afrika’dan arazi kiralamaktan vazgeçin. Türk topraklarının değerini bilin. Tarımda çalışan kadınların sigortalarını devlet ödesin. Tarımda çalışan ailelerinin çocukların interneti bedava olsun. Nas falan deyip milleti kandırma diyorum. Senin nas, merkez bankasında konuşuyorsun ama çiftçi kredi almaya gittiğinde hiç hatırlamıyor. Kanal İstanbul’dan vazgeç gel bu 13,5 milyar doları harca Türkiye’nin su sorununu çöz diyorum. Bütün bunları yaparsak tarımda bir nebze nefes alırız. Yoksa biz bereketli toprakların fakir çocukları oluruz. Ucuz domates ucuz peynir ucuz et yemek istiyorsak bu dediklerim bir kısmıdır biz bu konuda 100 maddelik rapor hazırladık. Tarım ve hayvancılık nasıl kalkındırılır nasıl ayağa kaldırılır diye bunu bütün siyasi partilerle paylaştık alın sizde kullanın. Bu akılla olur bilimle olur. Demagojiyle olmaz. Memleket Partisi hayat pahalılığı, enflasyon konusunda, marketler konusunda tarla konusunda hayvancılık konusunda projesi olan bir partidir görüşleri çok nettir. İddia ediyorum bugünkü siyasetçilerin içinde bu millete ekmeği eti peyniri en ucuza ben yediririm. Buna iddia ediyorum ve bunu tartışmak istiyorum. Nasıl çözülür hayat pahalılığı mutfaktaki yangın nasıl söndürülür siyasi parti genel başkanlarına ve cumhurbaşkanı adayı olmak isteyenlere sesleniyorum, istediğiniz kanalda istediğiniz saatte gelin bu konuda bir tartışma yapalım ister teker teker ister toplu milletin gözü önünde diyorum.”

Bu yargı teslim olmuş bir yargıdır

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun aldığı cezayı yorumlayan İnce şöyle konuştu, “Hukukun, yargının siyaseti dizayn etmesi olarak yorumluyorum. Bu yargı teslim olmuş bir yargıdır. Yargı siyasetin tepesinde bir kılıç olamaz. Yadırgıyorum, ayıplıyorum, utanıyorum yargının bu duruma düşmesine. Sayın İmamoğlu’nu sonuna kadar destekliyorum. Bu olay sevinilecek kahkaha atılacak bir olay değildir ağlanılacak bir olaydır. Türk yargı sisteminin haline ağlıyorum.”

İlçe binasının açılışı yapıldı

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce basın toplantısının ardından partisinin Tire’nin Yıldız Meydanı’ndaki ilçe binasının açılışına katıldı.

Meydanda toplanan kalabalığa hitaben burada da bir konuşma yapan Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı İnce, “Biz yer yataklarında büyüdük yer yataklarında büyüyen adam sandalyenin üstünde konuşmasını da bilir. İlmik ilmik öreceğiz. Herkes buna şahit olsun. 2018’de 50 günde Türkiye’yi nasıl ayağa kaldırdıysam bu seçimde de öyle kaldıracağım Türkiye’yi ayağa kaldıracağım. Slogan belli ne cumhur ne millet tek yol memleket. Ülkenin sadece iktidar sorunu yok Türkiye’nin hem iktidar hem de muhalefet sorunu var. Bu muhalefet başarısız olmasa bu iktidar 20 sene orada kalabilir miydi?"

Ben CHP'nin harbi evladıydım has evladıydım

"Geçen sefer ben bunu yenmiştim arkamda dursalardı ben bunu yenmiştim. Arkamda durmadılar. Sandıklara gözlemci koymadılar .12 bin 843 sandıkta gözlemci hiç yok. 4 milyon oy çöpte. Sonra bana diyorlar ki seçim gecesi nerdeydin, ulan nerde olucam sandıklara sahip çıktınız mı da ben ortaya çıksaydım. Sakın ha Tire ilçe yönetiminde olanlar Ödemiş üyeleri Kırklareli il yöneticileri Rize üyeleri Kırşehir kadın kolları bunları kastetmiyorum. Onlar benim dostum. Üyeleri bahsetmiyorum. Benim CHP ile hiçbir sorunum yok. CHP’nin kurucusu gazi Mustafa Kemal Atatürk benim başöğretmenim. Benim CHP’yi yönetenlerle sorunum var. Onun için ayrıldım. 'Atatürk diyemem' diyenler orda, 'Dersim katliamcısı' diyenler orada, 'Hiçbir hizmeti yok sadece anıtkabir yaptı' diyenler orda, FETÖ’cüler orada. Ben gittim, ben CHP'in harbi evladıydım has evladıydım onun için gittim. İşgal altındaydı ben de terk ettim. Mustafa Kemal Paşa İstanbul’u terk ettiğinde İstanbul işgal altındaydı. İşgalden kurtarmak için İstanbul’u terk etti” diye konuştu.

İnce daha sonra Memleket Partisi Tire İlçe Binasının açılışını yaptı ve ardından ilçeden ayrıldı.