İlçe sanayi sitesi ile ilgili kentsel dönüşüm toplantısında esnafla bir araya gelen Çankırı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın desteğiyle sitedeki bin 300 işyerinin yerinde dönüşümü için harekete geçtiklerini ve bunu yapmaya kararlı olduklarını vurguladı. Çankırı, İzmir'deki esnaf odaları ve kefalet kooperatifleri işbirliğiyle bu dönüşümü 30 ilçeye yayacaklarını açıkladı.

ERİŞ'İN KONUŞMASI KRİZ ÇIKARDI

Bu arada Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yalçın Ata'nın da yer aldığı toplantıya gelen Ödemiş Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Mehmet Eriş de bir konuşma yaptı. Eriş'in esnafın bakanlıktan dönüşümle ilgili taleplerini dinlemek için gerçekleştirilen toplantıya siyasi parti temsilcilerinin çağırılmadığı yönünde açıklamalar yapması üzerine Çankırı'nın bu toplantıya zaten Eriş'in de çağırılmasının düşünülmediğini vurgulamak için söylediği söz açık kalan mikrofondan duyuldu. Bu durum CHP tarafından bir krize dönüştürülerek algı operasyonu yapılmaya çalışıldı. 

https://www.yerelguc.com/ak-partili-cankiridan-baskan-erise

"BU TOPLANTININ FORMATI BUYDU"

Bu sözüyle ilgili CHP tarafından başlatılan algı operasyonuna tepki gösteren Çankırı, "Bu toplantının amacı esnafın bakanlık ve hükümetten taleplerini öğrenmekti. Eğer yerel yönetimleri veya diğer siyasi partilerin de katılması istenen bir toplantı olsaydı daha geniş kapsamlı bir organizasyon yapılırdı. Ancak, Sayın Eriş, esnaf kefalet kooperatifi başkanı tarafından bu toplantıya davet edilmiş. Bu yıllardır dönüşüm bekleyen bin 300 esnafı ve 6-7 bin çalışanı ilgilendiren bir konu. Sayın Eriş, konuşmasında böyle bir açıklama yapınca biz de zaten ilk başta bu toplantıya kendisinin de çağırılmasının planlanmadığını ifade etmek için bunu söyledik. Yoksa kendisine yönelik yapılmış herhangi bir saygısızlık veya hakaret yoktur" dedi.

https://www.yerelguc.com/mikrofonun-acik-oldugunu-unutan-ak-partili-cankiriya-chpden-cok-sert-sozler

"NE YAPSALAR DA NAFİLE!"
"Biz zaten burada CHP'nin yıllardır yapmadığı bir işi çözmek için çalışıyoruz" diyen Çankırı, şöyle devam etti:
"İzmir'de tüm esnafın sanayicimizin çalışma şartlarını daha iyi hale getirmek ve buna uygun mekanlar yaratmak için çalışıyoruz. Biz CHP'nin yıllardır ihmal ettiği esnafımıza katkı sağlamak için uğraşıyoruz. İlçeleri ziyaret ederek esnafımızdan bu yöndeki talep ve beklentilerini dinliyoruz, dinlemeye de devam edeceğiz. Diğer ilçelere de gideceğiz. Tüm algı operasyonlarına karşı esnaf için çalışmaktan yorulmayacağız. Bu toplantının da amacı ve kapsamı buydu. Olayı çarpıtmaları ve algı operasyonuyla başka yerlere çekmeleri nafile bir çabadır. Bizi 22 yıldır hizmet yolundan hiçbir algı operasyonu döndüremedi. Kendilerine tavsiyemiz böyle algı operasyonlarıyla uğraşacaklarına önce görevlerini yapıp esnaf ve vatandaşın sorunlarını çözsünler. Çözemiyorlarsa da çözmek için çalışanların önüne engel çıkarmaya çalışmasınlar."

Editör: Dilek Acar