Öncelikle bir önceki yazım ile ilgili alakadan dolayı  teşekkür ederim. Gerçi benlik bir şey değil de milletin canına tak etmiş  bir  konuyu  seçmişim  olsa  gerek ki nerede ise arabası olan her  kesimden destek aldım. Bu desteklerini verirlerken tabii ki kendi başlarına  gelen olayları dinledim, önerilerini aldım. Kısaca bu konulara değinerek bilgilendirme yaparak  yetkililerin en kısa zamanda bu konuyu  çözeceğine inanıyorum…!    
Yazımı okuyan bir  kardeşimiz  bana ulaşarak  bir  esnafımızın başına  geleni anlattı bende  bizzat  gidip kendisinden dinledim fakat  bir  değil birkaç esnaf  kardeşimizin başına  gelmiş bu  olay;  kısaca  bunu  zikredeyim. Çarşı esnaflarından bir kardeşimizin  dükkanın önünden arabasını haczederler park ücretinden dolayı ve  o cadde üzerinde bulunan 8 – 10 kadar esnafın yapılacak  bir şey  yoktur. Bu aşamada …. 352 TL. para öder ve işi için olmazsa olmaz arabasını  çıkarır. 11 dakika ve 3 TL’den dolayı ve haberi bile yok icradan evde ablası imzalamış. Kimisini muhtara tebliğ etmişler… Bu açıdan bakınca park ücreti resmi gibi gelebilir; aslında şu kişiler haciz ihbarnamesi geldiğinde itiraz etselerdi bu  durum karşılanmazdı. Hiçbir dayanağa  dayanmayan bu park cezası  delilde yok kafalarına göre  yolluyorlar. 15 günlük süreçte itiraz olmayınca borcu kabul etmiş olduğumuzdan bundan sonraki haciz işlemi yasal olmuş oluyor ve  yapacak bir şey kalmıyor. Esnaf zaten sıkıntılı birde başına böyle yasal olmayan ödemeler  geliyor. Kardeşimizin anlattığı  üzere dükkanın önünde  mallarını arabaya  yüklüyor  yada boşaltıyor en doğal hakkı. 11 dakikada kesmişler  bir  fişi …          yorumu  size bırakıyorum…
Ticari taksici abilerim geldi kardeş bizim durumumuzu da  yaz biz  bu işten ekmek  paramızı çıkarıyoruz. Müşteriyi bir  yere  götürüyoruz alışveriş ediyor  bekliyorum gelip bize 3 TL yazıyorlar arabanın içindeyim ya müşteriye diyoruz abi bekleyemem  park ücreti var müşteride  bir  daha  bizi işe çağırmıyor yada …
Bir  esnaf  anlattı ki ilginç ;cadde üzerine park etmiş arabaların arkasına park eden bir araca park ücreti kesiyor görevli biraz ileride çevirme yapan Trafik Polisi Abimiz  görüyor  hemen görevlinin yanına  gidiyor  sen ne yapıyorsun diyor benim Trafik  Cezası keseceğim yerden nasıl park ücreti alıyorsun…! Devlete gidecek olana da engel oluyorlar … Nerde  trafik sorunu çözümü sadece gelsin 3 TL’ler. Belki bunda görevlinin  suçu yok bilmiyor ama eğitim yok ki salmışlar çarşıya … her şey  mubah…
Bir ilginç ama o kadarda sık yaşanan olay özellikle yabancı plakalıların başına çok gelen tarzdan …. Vatandaş arabayı park etmiş 5  dakikada işini halletmiş arabasının başına geliyor bir  kağıt 10 dakika  ücretsiz saat dakika yazılı ama  gel gelelim OTOPARK GÖREVLİSİ yok…Vatandaş bazen 10 dakika bazen 20 dakika görevli arar … Görevli geldiğinde 10 dakikayı  geçmiş oluyorsunuz  doğal olarak 3 TL … yani 10  dakikada  hikayede … parkları bile yanık unutup hareket alinde olsanız nerede ise park ücreti ödeyeceksiniz..! Tabi bu durumla  karşı karşıya  kalınınca  yine bir gürültü patırtı Tire caddelerinde… 3 TL  demeyip geçmeyin arkanızdan haciz gelir  Mahalle duyar  rezil olursun A de bakayım -A- bi de Y de -Y- şimdi bi de I –I buda bizim için P – P oku bakım AYIP oku bakim AYIP…
Maksat çoluk çoçuk öğrensin hayatın çetin yollarını
Kaptırmasınlar kimseye kafalarını ve kollarını
Hani baba olarak vazifemiz tabi uyandırıp ikaz etmek
Uzunlar yanmıyor hakim bey kısa yoldan anlatmak gerek 
ALLAH RAHMET ETSİN BARIŞ ABİMİZİ yeri gelmiş park etmişken analım…
Kesinlikle  ve kesinlikle gelen arkadan  otopark ücretlerine itiraz edin ve  mahkemeye verin… Onlar size hiç acımıyor  gözünüzün yaşına bakmıyor  çoluk çocuğunuzun rızkını göz dikiyorlarsa bizlerde  hukuk yolu ile hakkımızı arayalım. Tabi  bu uygulamanın gelmesine vesile olanları da unutmayın…!
Bana  göre  çözümlerden biri ; madem şehir içi trafiğini  rahatlatmak amaç ve illaki yapacaksınız park yeri olarak belirlenen yerlerde 30 dk. bedava sonrası 1 TL her yarım saat sonrası 1 TL 3 - 5 TL tüm gün … Amaç bu  bölgelerde devamlı parkı önleyerek trafik sakinleşir millette işini rahat  halleder. Diğer türlü  usule uymayanları da  trafik polislerimiz cezasını keser şehir bir düzene girer . hem bu sayede şehir içinde trafik rahatlar iş için gelen de rahat park yeri bulur  işini halleder gider. Esnafta bundan kazanır. Milleti sık boğaz etmek ancak ihalecilerini işine yarıyor. Esnafın değil. Oysaki uygulamayı getirenleri seçenler esnafımız vatandaşımız … İhaleciler değil …! Zaten bu işinde ihale usulü ile yapılmasına karşıyım belediye  kendi bünyesinde yapması gerek. Yoksa mafyacıklar oluşmaya  başlıyor … Büyükşehirlerden biliyoruz.
Bu işin özeli bana  göre  şu şekilde  olur. Otopark işi yapacak kişi kamuya  ait olan yeri değil de özel bir  yer alır  burayı  otopark haline getirir. Denetlemesi kamera sistemi ile kompleks bir yapı haline getirir buna tamam derim . Vatandaşın dükkanının evinin önü kiralanmasına karşıyım.
İyi haberle konuyu kapatayım . İhale fes olacağı söylentileri var. Yerel seçimler yaklaştığı için bana normal geliyor sıkıntılı bir  durum bu seçmen için aday içinde… Balık hafızalı olmayalım … Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez mantığını güdenlere tepkilerimizi verelim … Yanlış bir uygulama idi madem neden daha  önce el atılmadı… Seçim süreci girdiğinde bu haberler  dolaşmaya başladı… “Ne kopardık kar mantığı” ile  yönetiliyor isek ve de tepkimizi vermiyor  isek suçlu aramayalım Suçlu  biziz. Allah-u Teâlâ’nın dediği gibi “Nasılsanız o şekilde yönetilirsiniz!”  daha iyi yönetilmek adına bizler bu köşelere talip olduk.
“Mahalle aralarına park ederiz hem arabamızı  hem canımızı.”
Saygılarımla…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169

banner205

banner206