YEREL GÜÇ/SILA AVŞAROĞLU

Törene Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Bülent Eker, CHP Ödemiş Belediye Başkan Aday Adayı Erdem Boyacı, CHP Ödemiş Belediye Başkan Aday Adayı Özay Kaptan, ADD Ödemiş Şube Başkanı Metin Kıral, CHP Meclis üyeleri ve partililer katıldı. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş anıtın önünde konuşma yaptı. Konuşmanın ardından anıtın önüne karanfiller bırakıldı. 

Her zaman söylüyoruz: Bir anne tüm dünyayı değiştirebilir

“Bu söylem, Türk tarihinde eşsiz ve benzersiz bir örnekle hayat bulmuş bir söylemdir. Evet, bir anne yurdunun ve milletinin makûs talihini değiştiren bir evlat yetiştirmiştir. O anne Zübeyde Hanımdır. Türlü çilelerin içerisinde büyüttüğü evladına vatan sevgisi ve insan sevgisi yanında bir millete önderlik yapacak özgüveni ve cesareti de aşılayan Zübeyde Annemiz, sadece Ebedi Liderimiz Atatürk’ün değil hepimizin annesidir. Türk Milleti’nin annesidir. Zübeyde Annemizin Türk ordusuna ve dünya tarihine armağan ettiği Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, boynunda idam fermanıyla Anadolu’da başlattığı direnişle önce kurtuluşa ardından da millet egemenliğine dayalı Cumhuriyet’e giden yolu açmıştır. Emperyalistlere karşı kazanılan savaş ve ardından sayısız devrimlerle yükselen Türkiye Cumhuriyeti, tüm mazlum milletlere umut olmuştur, ışık olmuştur. “Bir anne tüm dünyayı değiştirebilir” sözü anlamına böylelikle kavuşmuştur.

ÖDEMİŞ’TE YANGIN ÖDEMİŞ’TE YANGIN

“KENDİSİNE “SARI PAŞAM” DİYE HİTAP EDEN ANNESİNİ İZMİRLİLERE EMANET ETMİŞTİR”
Hep hasret duyduğu oğluna yazdığı mektupta “Oğlum, seni bekledim. Gelmedin. Çaya gittiğini söylemiştin bana. Ama cepheye gittiğini biliyorum. Senin için dua ediyorum. Savaşı kazanmadan geri gelme” diye seslenen Zübeyde Hanım, yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen kazanılan büyük zaferlerle dünyanın en mutlu insanı olmuştur. Ebedi liderimiz Atatürk, hiçbir zaman doya doya hasret gideremediği annesini yine bir yurt gezisine çıktığı sırada yitirmiştir. Kendisine “Sarı Paşam” diye hitap eden annesini İzmirlilere emanet etmiştir. Zübeyde Hanım 66 yıllık ömründe çok zorluklar çekmiş, İmparatorluğun yıkılışına ve oğlunun liderliğinde Türk milletinin gerçekleştirdiği Milli Mücadele’ye tanıklık etmiştir. Kaderin cilvesidir ki gözyaşları ile ayrıldığı memleketi Selanik’e benzerliğinden dolayı “ikiz kardeşi” olarak nitelendirilen İzmir’de ebedi âleme gözyaşları ile uğurlanmıştır. Selanik’i tekrar göremese de mezarı, kurtuluşun simge şehirlerinden olan İzmir’de hepimize emanettir.

“ZÜBEYDE ANNEMİZİ VEFATININ 101. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE RAHMETLE ANIYORUZ”
Yetiştirdiği deha ile ülkesinin kaderini değiştiren Zübeyde Hanım’ı anmak demek, kurtuluş mücadelemizin ruhunu, Türk Kadını’nın fedakarlığını ve kahramanlığını, Cumhuriyet'i ve Cumhuriyet’in kadınlarımız için kazanımlarını bir kez daha anlamak, savunmak ve korumak demektir. Tüm dünyanın hayranlık duyduğu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bizlere armağan eden Zübeyde Annemizi vefatının 101. yılında saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz. Büyük Türk Kadını Zübeyde Hanım’ın manevi şahsında evlatlarını vatan için feda eden şehit analarımıza en içten saygı ve minnetlerimizi sunuyoruz” dedi.
 

Editör: Tutku İç