HABER:SÜLEYMAN GÜLEROĞLU

Ödemiş Belediyesi tarafından Birgi Uluslararası Sanat Sempozyumu başladı. Ödemiş’in Turizm açısından önemli mahallelerinden biri olan Birgi Mahallesinde Küratör Yıldız Arun’un yaptığı Birgi Uluslararası Sanat Sempozyumu resim sergisi sanatseverleri bekliyor.

Yurtdışından 9 yabancı, yurtiçinden de 3 sanatseverin katıldığı resim sergisi açılışına Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Eşi Selma Eriş ve davetliler katıldılar.

Katılımcı Tülin Akkaş, “İzmir Büyükşehir ve Ödemiş Belediyesine bizi bu imkanları sağladıkları için teşekkür ediyorum. Ben 20 senedir çeşitli atölyelerde ünlü sanatçılarının resim atölyelerinde çalıştım. İstanbul'da yaşıyorum. Eğitimimi resim üzeine tamamladım. Çalışmalarım genellikle soyutlama üzerine formları ve biçimleri soyutlayarak, daha çok doğadan ilham alarak yapıyorum. 3 tane kendi sergim oldu. 20 den fazla da grup sergilerine katıldım. Geçen sene iki tane grup sergimiz oldu. Çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

ERİŞ, “CUMA GÜNÜ SAAT 17.00’DE HERKESİ BEKLİYORUZ”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Uluslararası UNESCO dalında kalıcı olarak Listede kalmak isteyen Birgimizin Uluslararası alanda da tanıtabilme adına da  7- 14 Mayıs tarihleri arasında böyle bir resim sempozyomu düzenledik. Kültür müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu bu etkinliğimizde 8 ülkeden 12 sanatçımız var. Hepsinin farklı ülkelerden olması  bizim Dünya düzeyinde de bu ülkeler ve bu kişiler aracıylığla da Birgimizin Dünya da tanınmasının yolunun açıldığını düşünüyoruz. Bugünden geleceğe yönelik olarakta resim ne bekliyor, resim napıyor, sanat nasıl, sanatın birleştirici ruhunu kendi bakış acılarıyla gezdikleri kadarıyla Gölcük'ten nasıl etkilendiler, Bozdağlarda nasıl bir etkileşim içinde oldular. Renkleriyle bize bunu anlattılar. Sanatın gücünü, sanatın bu birikimini bütün Dünya da etkisinin görülmesi tabii ki birleştirici ve iyileştirici pandeminin sonrasında yaşannan bu olayın Pandemi öncesi düşünüştük biz yaklaşık 2,5 yıllık bir gecikme ile bir araya ile bugün buluşabildik. Bu yapılan çalıştaylar Cuma gününe kadar devam edecek. Cuma Günü de saat 17.00’de burada sergimiz açılmış olacak. Akşam üzeri saat 17.00’de Ödemişli sanatseverleri bu konuyla ilgilen Birgimizi onurlandıran bu değerli sanatçılarla hem tanışmak hem de onların yaptıkları eserleri burada görerek geleceğe Birgi’ye hangi güzelliği emanet etmişler. Onu birlikte burada görmek istiyoruz. Katılan sanatçılara özelikle bu organizasyonda yer alan Kültür Müdürlüğümüzün değerli müdürüne, çalışanlara, yardımcı olan bütün arkadaşlarımıza ve Belediyede çalışan arkadaşlarımıza, Küratör Yıldız  Arun hanıma bizi bu kolaylığı sağladığı için o kadar ısrarcı oldu ki hatta Hindistan dan bile beni  arayarak acaba yapabilirmiyiz diyede zorlamadan öte çok istekli oldu iyiki de öyle olmuş bugün bu güzelliği burada yaşıyoruz. Tüm bu çalışmaın dönüşümünü biz setrgiyi katılan bir çok sanatçımızın Üniversitelerde de görevli olması yani Özbekistan da olsun, Kosova'da, Arnavutlukta olsun, Korede, Fransada olsun, bu insanlarımızın katılması ile birlikte buralarda da Birginin tanıtımı acısından çok önemli olduğunu vurguluyoruz. Dileriz bu etkinliklerle beraber Birgi UNESCO kalıcı listesindeki yerini alabilsin bu çalıştaylarda onun için emeği olan bütün arkadaşlarıma ve sanatçılarımıza katkılarında dolayı teşekkür ediyorum. Cuma günü de herkesi Ödemişlilerimizi davet ediyoruz” dedi.