YERELGÜÇ/ BUSE BAĞCI

Hükümet Konağı önünde saatler 09.05’i gösterdiğinde siren sesleri eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Ardından İlçe Kaymakamı Fatih Aksoy ve Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş Atatürk Anıtına çelenk sundu. 

ÖDEMİŞ’TE KAZA: 1 ÖLÜ ÖDEMİŞ’TE KAZA: 1 ÖLÜ

Törene, Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Cihan Gültekin, Ödemiş Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Coşkun, AK Parti, CHP, MHP, DEVA, İYİ Parti, Demokrat Parti ilçe başkanları ve yönetimleri, Demokrat Parti Ödemiş Belediye Başkan Adayı Dilek Acar Güleç, başkan yardımcıları, oda başkanları, kurum amirleri, meclis üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda Ödemiş Kaymakamlığı öncülüğünde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı keman dinletisi, oratoryo Gösterisi Sergilendi ve zeybek gösterisi sahne aldı.


Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi Müdürü Muammer Uysal, “Büyük Önder Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğmuştur. O’nun ani ve apansız ayrılışı bütün Türk halklarını da derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır. Atatürk’ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası, O’nun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur. Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır aynı zamanda. Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte “ya istiklal ya ölüm” parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur. Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan birçok devrimler gerçekleştirmiştir. O’nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır. Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir. İşte, 10 Kasım’lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız. Her 10 Kasım’ın üzerimizde oluşturduğu kaçınılmaz hüzne rağmen, anlam ve önemi bakımından büyük bir gün olduğunu sanırım artık daha iyi anlıyoruz. Atatürk’ün izinde yürüyen ve ulaştığı çizgiyi daha ileriye götürebilecek bir kuvvetin varlığını damarlarında hisseden Türk gençliği, kendisine yakışan başarıyı elde etmekte ve etmeye de devam edecektir. Büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk! Sen rahat uyu! Bizler emanetin olan Türkiye Cumhuriyeti’ne her zamanki gibi gönülden sahip çıkarak, sana layık bir millet olmaya devam edeceğiz” dedi.

Program sonunda 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen resim, kompozisyon ve şiir dallarında dereceye giren öğrencilere Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy ve Ödemiş Belediye Başkanı tarafından ödülleri verildi.
 

Editör: Tutku İç