AK PARTİ BAYINDIR BELEDİYE BAŞKANI ADAY ADAYI İLHAN ÖZTÜRK PROGRAMIN İLK KONUĞU OLDU

Bayındır AK Parti Belediye Başkan Aday Adayı İlhan Öztürk Yerel Güç’te yayınlanan Seçimin Nabzı programında Burcu Tunç’un sorularını yanıtladı.

1969 yılında Ankara’da doğan ve 1996 yılında Bayındır’a yerleşen İlhan Öztürk 1996 yılından bu yana çeşitli okullarda eğitimci olarak görev yaptı. Öztürk evli ve 2 çocuk babası. 

BELEDİYE BAŞKANI İLÇESİNDEKİ VATANDAŞIN SESİDİR 

Burcu Tunç’un sorularını yanıtlayan Öztürk şöyle konuştu, “Belediye Başkanı ilçesindeki vatandaşın sesidir, nefesidir, elidir, ayağıdır. Vatandaşlar nasıl mecliste milletvekillerinden kendi adlarına haklarının savunulmasını, kanunların çıkarılmasını istiyorsa; yerel yönetimlerde de belediye başkanı şehrinin insanlarının eksikliklerini gidermede yada güncel ihtiyaçların karşılanmasında aktif rol alan temsilcidir. Belediye başkanı bir şehrin ebeveyni rolünde olmalıdır. Vatandaşını korumalıdır kollamalıdır, ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

BAYINDIR BELEDİYE BAŞKANI ADAY ADAYI OLARAK BAYINDIR İLE İLGİLİ PEK ÇOK HEDEFİM VAR 

Bayındır küçük bir ilçe olmasına rağmen elbette sorunları veya uzun zamana yayılmış eksiklikleri olan bir ilçe. İlk etapta eksiklikler, aksaklıklar tedarik edilerek yola çıkmak lazım. Bayındır için ne yapacaksınız derseniz eğitimci olarak yönetici olarak çalıştığım süreç içerisinde çalıştığım kurumlar için nasıl özveriyle çalıştıysam aynı şekilde aynı özveriyle bayındır için çalışacağımı belirtmek isterim. Bugüne kadar çalıştığım kurumlarda binadan malzemeye, eğitimden öğretime kadar kendi üzerime düşen her işi büyük bir titizlikle yaptım. Belediye Başkanı olduğumuzda da yerelde bir çok ihtiyaçlarımız var. Göç veriyoruz. Bayındır‘ın nüfusu senelerdir 40 bin. Hiç kimse mi doğmuyor, hiç mi göç almıyor? Dışarıdan baktığımızda dışarıdan tarım işçisi olarak göç alıyoruz. Ama belli bir yaşa gelen insanlarımızı gençlerimizi dışarı gönderiyoruz. Hem göç alıyoruz hem göç veriyoruz. İstihdam ile ilgili sıkıntımız var. Bayındır da tarım ve hayvancılık alanında bir çok ürün üretiyoruz. Ama ürettiğimiz ürünlerin pazarlanmasıyla alakalı sorun yaşıyoruz, dışarıya satışta sıkıntı yaşıyoruz. Bunun ötesinde Kadın Üretim Kooperatifimiz var. Kadınlar köylerde kendi el becerileriyle, yerel imkanlarıyla ürettikleri ürünü sadece kısıtlı alanda değerlendirebiliyor. Üretiyorsunuz fakat ekonomiye kazandıramadığınız zaman boşa üretmiş oluyorsunuz. Bu neredeyse Bayındır’da ki tüm alanlarda böyle. Mesela tarım alanında. Üretim var, çiçekçilik var, sebzecilik var, fidancılık var, hayvancılık var üretime katkıda bulunuyorsunuz ama geri dönüş olarak emeğinizin karşılığını alamıyorsunuz. Ancak Bayındır normal potansiyeline bakıldığında Türkiye’nin bir çok ilinden çok daha fazla gelir getirebilecek kapasiteye sahip bir ilçe. Bizim sıkıntımız ürettiğimiz ürünleri direk pazarlayamıyor oluşumuz. Buna mutlaka çare olacağız. 

BAYINDIR’IN PEK ÇOK EKSİĞİ VAR

Bayındır’ın en büyük sorunu istihdamdır. Bayındır‘ın ürettiğini pazarlamasıyla ilgili sıkıntısı var. Bir yaşlı huzur evimiz yok. Engellilerle ilgili bir alt yapımız yok. Kentleşme, binalaşma var ve tarım alanları işgal ediliyor. İşgal edilen tarım alanlarına konutlar ve binalar yapılıyor. Belli bir süre sonra biz apartmanlarda oturacağız, nüfusumuz çok fazla artacak ama yılda 4 kez ürün aldığımız Küçük Menderes Havzası’nın bir kısmını kaybedeceğiz. O zaman da nüfus olacak ama yiyecek bulamayacağız. O nedenle bizim ilk etapta kentleşmeyle ilgili bir planlama yapmamız şart. Tarım alanlarının imara kapatılması lazım. Toplu konut sistemi ve kentsel dönüşüm ile eski Bayındır’ın bulunduğu alanda kentsel dönüşüm yaparak tarım alanlarının yeniden üretime kazandırılması gerekiyor.

BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA HEDEFİMİZ VERİMLİ OLABİLDİĞİMİZ KADAR, VATANDAŞ TEVECCÜH GÖSTERDİĞİ SÜRECE HİZMET ETMEK OLACAK

Ben hep liyakat esasına göre çalışılması taraftarıyım. Bugün Bayındır’da bana böyle bir teveccüh gösterildiyse bu da işimizi liyakatiyle yapmaya çalıştığımızdan. Belediye Başkanlığı bir dönemlik olsa da hedefimiz verimli olabildiğimiz kadar, vatandaş teveccüh gösterdiği sürece hizmet etmek olacak. Orası hevesimizi alacağımız oturup kalkacağımız bir yer değil. Orası hizmet mekanizması. Ekip olayına gelince, Bayındır’da her alanda çalışabileceğimiz insanlar var. Önemli olan bu doğru insanları yönetime kanalize edebilmek. Ekibe dahil edebilmek. O konuda şuna inanıyorum ki mensubu olduğum AK Parti bana destek olacaktır. İyi bir ekiple Bayındır’da çok güzel işler yapacağımıza inanıyorum.

BEN TOPLUMUN MENFAATİNDEN YANAYIM. ANCAK KİŞİSEL MENFAATLERE CEVAP VERMEDİĞİMİZDE MUTLAKA SORUN YAŞAYACAĞIZ

Belediye Başkanı herkesin başkanıdır.  Kimin bize oy verdiğini, kimin vermediğini bilemeyebiliriz. Ben 27 yıldır Bayındır’da idarecilik yapıyorum. Elbette sevenim de olacaktır sevmeyenim de. Belediye Başkanı olduğumda da bunlar mutlaka olacaktır. Ben toplumun menfaatinden yanayım. Kişisel menfaatlere cevap vermediğimizde mutlaka sorun yaşayacağız. Bu sürece girerken zaten farklı görüşlerden kişilerin de destekleri oldu. Bayındır’a senin gibi bir belediye başkanı lazım diyerek destekleyen pek çok insan var. Farklı düşüncelerden de destek alacağımı düşünüyorum. Bugüne kadar kimseyi kırmadım, birini kayırmak gibi bir düşüncem hiç olmadı. Bayındır’da eğitim konusunda özellikle Halk Eğitim merkezi Müdürlüğü yaparken çok defalar kurslar açtık ve toplumun her kesimine ulaştık. Eğitmen olduğum için 59 mahallenin muhtarı, öğretmenleri, imamlarıyla sürekli iletişim halindeyiz. Vatandaşların sorunlarını biliyorum. Tarlada çalışan, çiçek üreten vatandaşın neler çektiğini de biliyorum.

ÖRNEK ALAN DEĞİL ÖRNEK ALINAN BİR BELEDİYE OLMALIYIZ

Yavaş’ı ilk tebrik eden onlar oldu Yavaş’ı ilk tebrik eden onlar oldu

Örnek bir belediye ismi vermek istemem. Elbette gözlemlediğim belediyeler oluyor. Ancak biz örnek alan değil örnek alınan bir belediye olmalıyız. Eğer birilerinİ örnek alırsanız asla 1. sıraya yükselemezsiniz.

BUGÜN ALTERNATİF ARAYIŞINA GİRİLİYOR VE BANA BÖYLE BİR TEKLİF GELİYORSA MUTLAKA EKSİK GİDEN BİR ŞEYLER VAR DEMEKTİR

Mevcut belediye tarafından elbette güzel işler yapılmıştır. Ancak bugün alternatif arayışına giriliyor ve bana böyle bir teklif geliyorsa mutlaka eksik giden bir şeyler var demektir ki değişime ihtiyaç duyulmuştur. Mevcut belediye başkanımız Uğur Demirezen genç, dinamik ve tecrübeli birisi ama demek ki bazı şeyler yolunda gitmedi. 

BUGÜNE KADAR BAYINDIR’I PEK ÇOK PLATFORMDA TEMSİL ETTİM

Bayındırlılar beni özellikle eğitimciliğim süresince pek çok projeye başarıya attığımız imzalardan ve çalışmalardan tanırlar. Bunun dışında Bayındırın ve İzmir bölgesinin genel sorunlarından biri olan bağımlılık ile ilgili çok çalışmalar yaptık ve İzmir Yeşilay şubesi ile birlikte hareket ettik. Kısacası Bayındır’ı Yeşilay Bayındır İlçe Temsilciliği, TFF İl Gözlemciliği, AFAD’a bağlı afetlerde arama yapan bir ekip personeli olarak pek çok noktada temsil ettim. Bu anlamda kısaca şöyle söyleyebilirim yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır.

ŞEFFAF VE HESAP VERMEYE HAZIR BİR BAŞKAN OLACAĞIZ 

Çok şükür bugüne kadar yaptığımız işlerde hiçbir rahatsızlığımız olmadı. Kamu harcamalarında pinti olduğum söylenir. Dolayısıyla belediye başkanı olduğum da şeffaf ve anlaşılabilir bir başkan olacağım. Pek çok ülke, pek çok da şehir gezdim. Gezdiğim şehirlerde gördüğüm, incelediğim, örnek aldığım pek çok şey gözlemledim. Bayındırın ve Bayındırlıların derdi ile dertlenip bu makamdan ayrılacağımız zaman güzel işler yapmış olarak ayrılmak isterim. Önemli olan bu koltuktan ayrıldıktan sonra hala Bayındırların sevdiği ve selam verdiği bir insan olmaktır. Tüm Bayındırlılardan bu süreçte destekçim olmalarını diliyorum.

Editör: Tutku İç