HABER/BURCU TUNÇ
KAMERA /GÜLÇİN KARGAOĞLU

GEZDİĞİMİZ VE GÖRDÜĞÜMÜZ TARLALARDA VERİM ALINDIĞINI GÖRÜYORUZ

Bereketli topraklara sahip İzmir’in Küçük Menderes Ovası’nda, yağışlı havalardan fırsat bulan üreticiler yaz patatesi hasadına başladı. Bu sene ürünün bol olması üreticinin de yüzünü güldürdü. 

Konuyla ilgili olarak Dayıbaşı Mehmet Yaşan, “Bu sene patates hasat dönemi gayet iyi gidiyor. Gezdiğimiz ve gördüğümüz tarlalarda verim alındığını görüyoruz. Bu açıdan çiftçimiz memnun. Onlar memnun olduğunda biz de işçilerimizde memnun oluyoruz. Bu bir zincir. Patates alıcısı uygun fiyata almak istiyor üreticide hakkını almak istiyor. Ancak duyduğumuza göre bugünlerde üreticide alıcı da memnun. Bu sene Ödemiş ovasından çıkan patates bu yaz için Türkiye’ye yetecektir diye düşünüyorum. Önümüzdeki sene daha çok ekim olacağını düşünüyoruz. Kış sezonu daha uzun bir dönem daha verimli olacağını düşünüyorum” dedi.

Patates işçilerinden Akile Eker ise, “15 senedir bu işi yapıyorum. Yani ziraat ile uğraşıyorum. Domates, salatalık, patates ekimi yapıyor ve topluyoruz. Bu sene ovamızdaki patates verimi gayet güzel” dedi.

Editör: Tutku İç