YERELGÜÇ / BUSE BAĞCI

En son çıkarıldığı mahkemede tutuklama kararı verilen A.Y. ve oğlu M.Y. ile kasten adam öldürme suçundan yargılanan A.Y. için Ödemiş 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tasarlayarak öldürme ve tasarlayarak öldürmeye azmettirme suçlarından 25 yıl ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.

OLAY

Ödemiş’e bağlı, Birgi Mahallesi Küçükavulcuk mevki karayolunda motosikletiyle seyir halinde olan Yavuz Yılmaz, Birgi mahallesinden Ödemiş yönüne gelen sürücüye kimliği belirsiz, kişi ya da kişilerce, tüfekle 2 el ateş edilmek suretiyle sırtından vurularak motosikletten, yol kenarındaki su kanalına düşerek olay yerinde hayatını kaybetmişti.
Ödemiş’e bağlı Birgi Mahallesi Küçükavulcuk mevkiinde 9 Ekim 2017 tarihinde saat 02.00 sıralarında 44 yaşındaki Yavuz Yılmaz’ın kontrolündeki 09 RJ 157 plakalı motosikleti ile Ödemiş’e geldiği sırada uğradığı tüfekli saldırıda motosikleti ile yol kenarındaki su kanalı içine düşerek yaşamını yitirmişti. 
Olayın ardından Ödemiş İlçe Jandarma komutanlığı ekipleri yol üzerinde bulunan güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Jandarma ekiplerinin sürdürdüğü titiz ve yoğun çalışmalar sonucu cinayetle ilgili olarak O. D. ile C. S’yi gözaltına alındı. Gözaltına alınan her iki şüpheli ifadelerinin ardından cezaevine gönderildi.
23 Kasım 2021’de Ödemiş 1. Ağır Ceza Mahkemesinde A.Y. (25) ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması, C.S. (22)’nin tasarlayarak kasten öldürme suçundan beraatine ve tahliyesine, baba A.Y.(71) oğul M.Y.(38) tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme suçundan beraatine ve tahliyesine karar verildi.
İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından 27  Mayıs 2022 tarihi 2022/ 1106 esas ve 2022/ 1675 kararı ile Ödemiş 1. Ağır Ceza Mahkemesinde verilen hükümlerin bozulmasına karar verildi.  Bu kararın ardından C.S. (22)’nin tasarlayarak kasten öldürme suçundan, baba A.Y.(71) oğul M. Y. (38) tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme suçundan yakalanma kara.
4 Temmuz 2022 tarihinde Ödemiş 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada; Menemen Cezaevinde bulunan A.Y. (25), C.S. (22)’nin tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Baba A.Y. (71) ve oğlu M. Y. (38) tutuklu yargılanmaları kararı ile Ödemiş cezaevine gönderildi. 
17 Şubat 2023 tarihinde Ödemiş 1. Ağır Ceza Mahkemesinde beraat kararı verilen tetikçi olduğu öne sürülen Cihangir Seferli, 22 Mart 2023 tarihinde meydana gelen kazada hayatını kaybetti. 23 Şubat 2024 tarihinde çıkarılan mahkemede tutuklu hali devam eden A.Y. ve oğlu M.Y. ve kasten adam öldürme suçundan yargılanan A.Y. için Ödemiş 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tasarlayarak öldürme ve tasarlayarak öldürmeye azmettirme suçlarından 25 yıl ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.
 

Editör: Gülçin Kargaoğlu