YEREL GÜÇ/ BUSE BAĞCI

İşletmeciliğini Mehmet Kamalı’nın yaptığı Vainkalos Şarap Tadım Evi, dün Birgi’de düzenlenen törenle açıldı.

Açılışa, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Belediye Başkan Yardımcısı Levent Başer, Esnaf ve Saanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Turgut Usluca ve davetliler katıldı.

Açılışta konuşan Ödemiş belediye başkanı Mehmet Eriş, “Mehmet ve Nurcan kardeşlerimiz güzel bir işe dünyanın 32 köyünden birinde başladılar. Bence Birgi’de belki eksiklik olan Birgi’ye yakışan başka bir hava getirdiler. Birgi’nin girişinde böyle bir mekanı değerlendirmesi adına bizde belediye olarak mutluyuz çünkü ölü köhne bir yapı söz konusuydu onu da gayet güzel gönüllerince işlemişler. Turizm hayatının içinde olan tüm arkadaşlarımızdan da bunu bekliyoruz. Fazlasıyla da yapıyorlar bugün yeni bir kapı açıldı bizde çok mutlu olduk yani belediye olarak katkıdan ziyade böyle güzel görüş geldiği zaman bizde onu oldurabilmenin yollarını adeta aradık yani gerçekten başka bir mekan olarak da kullanılabilirdi ama böyle bir havayı taşıdığı için teşekkür ederim.  Tüm dostları bu tür şarap kültürüyle buluşmak isteyen herkesi davet ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

İşletme sahibi Mehmet Kamalı Yerel Güç’e yaptığı açıklamada şunları kaydetti, “Bir buçuk yıldır sürdürdüğümüz çalışmaların sonucu bu. Burada altı çeşit şarabımız var. Kapadokya’dan getirdiğimiz emir üzümünden ürettiğimiz beyaz şarabımız var. Öküzgözü üzümünden ürettiğimiz yerli amiral gemisi çok güzel bir çeşidimizdir.  Öküzgözü üzümünden ürettiğimiz Rosse şarabımız var. Beyazı ve rose özellikle hem yumuşak içimlidir hem de yazın fresh ferahlatıcı bir içki olarak kullanılabilir. Kesinlikle tavsiyemiz olabildiğince soğuk olması sekiz derece ideal sıcaklığıdır. Hiçbir şeysiz, mezesiz çok rahat aperatif içki gibi tüketilebilir. Deneyen müşterilerimizin memnun kalacağını düşünüyorum. Bunun dışında Şiraz üzümünden yapmış olduğumuz bir şarabımız var. Kabarnesevinyon üzümünden yapmış olduğumuz bir şarabımız var. Bunlar Fransız çeşitleri hep. Bir de ülkemizde Öküzgözü Ve Boğazkere isminde çok güçlü birbirinin iyi tamamlayıcısı olan iki üzümümüz var.  Bunlardan karıştırarak kupaj dediğimiz bir ürünümüz var. Bunu da altı ay meşe fıçılarda dinlendirdik. Hoş, güzel, kuvvetli ve dengeli bir şarap. İçimi kolay, dengeli ve son derece damak zevkine uygun. Bir dörtlü kupajımız var bu dört, iki Fransız iki yerli çeşidini birleştirerek elde ettiğimiz. Bunu da özellikle yeni başlayanlar için başlaması çok kolay ve içimi çok keyifli bir ürün olarak yaptığımızı düşünüyoruz. Deneyenlerin keyif alacağını ümit ediyorum. Sabaha karşı kesilen üzümler fabrikamıza gelip orada işlendikten sonra orada uzunca bir süre permantasyon ve dinlenme, süzülme, durultulma işlemlerinden geçiyor. İmkanlar el verdiği ölçüde şaraplarımızı meşe fıçılarında da dinlendirmeye çalışıyoruz. Keyifli ürünler çıktı. Yenilerini de yapmak için gayretliyiz. Yerimiz Birgi’nin girişinde, Bozdağ Birgi kavşağından Birgi’ye döner dönmez sağ tarafta. Yola sıfır olduğumuz için bulunması da kolay bir mekan. Ama arzu eden takipçilerimiz gerek www.vincalos.com interneti sitesinden gerekse de Vinkalos Wines Instagram hesabımızdan, bizi arattırdıklarında da konum olarak çok rahat bulabilirler.”

Açılış kurdelesini kesen Başkan Eriş ve beraberindekiler daha sonrasında tadım evini gezdi. Kapadokya ve Denizli’de yetiştirilen üzümlerden üretilen Vinkalos Şarapları, açılışın ardından davetlilerin beğenisine sunuldu. Açılış sonunda Ödemiş Ticaret Odası temsilcileri işletme sahibi Mehmet Kamalı’ya Atatürk portresi hediye etti.
 

Editör: Tutku İç