YERELGÜÇ/DİLEK AYVALI

Tireli veteriner Özge Yazar Okur, Köpek sahiplerinin 1 Ocak 2021; kedi ve gelincik sahiplerinin ise 1 Ocak 2022 yılından itibaren en geç 1 yıl içinde mikroçip taktırma işlemini tamamlaması gerektiğini kaydetti.

Veteriner Özge Yazar Okur sorularımıza şöyle yanıt verdi

Yaptırmazsam cezası var mı?

“Evet. Mikroçip uygulamasının, evcil hayvan sahibi tarafından, belirlenen tarihler içerisinde yaptırılmaması halinde belirli bir yaptırım uygulanıyor. Söz konusu tarihlerde, evcil hayvanına mikroçip taktırmayan kişilere, 10 bin TL’nin üzerinde bir para cezası veriliyor.

Mikroçip için verilen süre ne zaman bitiyor? Ne zamana kadar yaptırmalı?

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, köpek sahiplerinin 1 Ocak 2021; kedi ve gelincik sahiplerinin ise 1 Ocak 2022 yılından itibaren en geç 1 yıl içinde kimliklendirme, yani mikroçip işlemini yaptırarak bakanlığa bildirmeleri gerekiyor.

Çipteki benzersiz tanımlayıcı numara, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sistemine TC kimlik numaranız üzerine işlendiği zaman Türkiye’deki tüm veteriner klinikler tarafından erişilebilir hale gelir.

Bu bir izleme cihazı değildir.

GPS cihazları ve mikroçipler birbirlerinin yerine geçmezler aksine birbirlerini tamamlarlar. İkisi de kayıp dostunuzu bulmak için farklı şekillerde size yardım eder. Bir GPS takip cihazı size dostunuzun nerede olduğunu söyleyebilir, ancak dostunuzu bulan kişilere onun eve dönmesine yardımcı olacak iletişim bilgilerinizi sağlayamaz. Ayrıca pil gerektirir ve hayvanınızın tasmasından düşerek kaybolabilir. Mikroçipler ise evcil hayvanınızın cildine yerleştirildikleri için ömür boyu kalıcıdırlar. Sizi dostunuzun bulunduğu yere yönlendiremeseler de, bir barınağa veya veteriner kliniğine getirildiklerinde neredeyse her veteriner klinik veya barınak tarafından sizinle iletişime geçilebilecek bir yol sağlarlar.

 •             Pet Mikroçip Sancılı değildir
Prosedür çok basittir ve ameliyatlardaki gibi anestezi gerektirmez. Aşılamaya benzer bir işlemdir. Veteriner hekiminiz pirinç tanesi büyüklüğündeki çipi
enjektör aracılığıyla çip takılacak hayvanın deri altına yerleştirir.

 •             Pet Mikroçip Kalıcıdır
Mikroçip bir kez yerleştirildikten sonra yenilemeniz gerekmez. Evcil hayvanınız kaybolduğu takdirde sokak hayvanları bakımevlerinin ve veteriner kliniklerinin tarama yaparak bulabilecekleri kalıcı bir numarası olacaktır. Bu numara sayesinde sistemde iletişim bilgilerinize dolayısıyla size ulaşılacaktır.

  •             Pet Mikroçip Evcil Hayvanınızın Yuvasına Dönebilmesi İçin Büyük Şansdır
Eğer hayvan dostunuz kaybolduysa ve birileri onu bulduysa; onu bulanların size ulaşması için yapabilecekleri fazla şey yoktur. Fakat, üzerinde mikroçip varsa, veteriner kliniklerinin yada hayvan bakımevlerinin yapacağı öncelikli işlem mikroçip numarasından size ulaşmaktır.”