YERELGÜÇ/BURCU TUNÇ

Yerelgüç mikrofonlarına festivalden duydukları memnuniyeti dile getiren

Üretici Hüseyin Öner, “Festival dolasıyla satışlarımız güzel keşke bu festival 10- 20 sene önce olsaydı daha iyi olurdu. Bugüne nasipmiş bu sene Barbunya ve Fasulye üretimi ve verimi güzeldi kaliteliydi. Gübreler pahalı olduğundan millet hayvan gübresini yöneldiler. Hayvan gübresinden daha lezzetli ve daha kaliteli mallar elde ettik. Bundan da memnunuz” dedi.

Üretici Mustafa Cansız, “Bu sene verimlerimiz azdı verimlerimizin az olması fiyatlarımızı dengeliyor. Fiyatlarımız güzel olduğu için verimimizin az olması bizi fiyattan kurtarıyor. Millet memnun şu anda barbunyamız güzel para yapıyor. Ben daha festival yerine gidemedim ama güzel bir şey oldu burası bu zamana kadar böyle bir şey olmamıştı burada ama köyümüzün tanınması çok güzel oldu. Bizi burada kimse bilmiyordu mesela bu festival bizi Türkiye tanıtıyor şu anda köyümüz her yerden tanınacak. Fasulye Barbunya üzerine bizim pazarımız çok büyük buradan İstanbul, İzmir, Denizli, Balıkesir gibi her yere gidiyor.  Ama bunu kimse bilmiyordu. Ama bunu kimse bilmiyordu sadece alıcılar ve üreticiler biliyordu her yıl olursa bizim için çok verimli bir şey olacak”

Üretici Mehmet Yavuz, “Bu sene fiyatlarımız iyi Allah’a şükür mağdur değiliz. Her şey pahalı ama yine de satışlarımız iyi üretimimiz biraz az bu sene Bahar mevsimi yağışlı geçti. Her sene festivalin yapılmasını bekleriz. Herkes Çamyayla’yı tanısın” dedi.