CHP 38.Olağan İzmir İl Kongresi yapıldı. 617 delege il başkanını, yönetim kurulu üyelerini ve kurultay delegelerini seçmek için sandık başına gitti.

Kritik kongre öncesi muhalefetin uzlaşıya vararak salona ‘güçlü' bir şekilde girmek istediği biliniyordu. Aytekin Tunus ve Şakir Başak kongreye saatler kala anlaştı. Böylece Aytekin Tunus, Şakir Başak lehine çekildi.

Blok liste haline yapılan seçimde mevcut İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ve muhalefetin desteklediği CHP Konak eski İlçe Başkanı Şakir Başak yarıştı.

ASLANOĞLU FARK ATTI

Sandıkların kapanmasının ve oy sayım işleminin ardından CHP İzmir İl Başkanı belli oldu. Mevcut İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, rakibi Başak’a fark attı. Aslanoğlu 412 oy alırken, rakibi Başak 138 oyda kaldı.

"DEMOKRASİ ŞÖLENİ"

Aslanoğlu seçim sonuçlarının ardından teşekkür konuşması gerçekleştirdi. Aslanoğlu açıklamasında, “2 gündür bir demokrasi şöleni yaşıyoruz. Cumuriyet Halk Partisi'nin hiçbir kongresinin kaybedeni olmaz. Her zamanki gibi kongreden CHP güçlenerek ve kardeşlikle çıkmıştır. Yarından tezi yok, el ele omuz omuza sahalarda olacağız. 30 ilçenin 30’unda ve büyükşehirde CHP’nin bayrağını bir kere daha dalgalandıracağız. Destek veren, katkı koyan, 2 gününü bizimle paylaşan tüm yoldaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. İl kongrelerini ilçe başkanları var eder. 30 ilçe başkanıma alkış istiyorum. İyi ki varsınız, sağ olun, var olun” dedi.

Editör: Tutku İç