GEÇMİŞTE SORUNLARIMIZI NASIL ÇÖZDÜYSEK…
Türkiye’nin yaşadığı durumu buhran olarak nitelendiren Türeli, “2019 seçimlerinin kazanılması ve Türkiye siyasal ve ekonomik kriz içerisinde olması sebebiyle krizlerin birleştiği buhran olduğunu gördük. Türkiye’yi buhrandan çıkarmak için programlarımızla ittifaklarımızla harekete geçtiler. Ortada sorun var, bunları hep birlikte konuşacağız. CHP, 100 yıllık partidir. Türkiye’nin tarihi ile özdeş olan, değişik dönemlerden geçmiş bir parti. Siyasi kültür açısından değerlendirildiğinde yaşananlardan hep ders çıkarmış, değerlendirmiş, programıyla kadrolarıyla kendisini yenilemiştir. Bu yenilemenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Geçmişte yaşadıklarımız bugün var olan sorunları çözeceğimizin göstergesidir” açıklamasını yaptı.
İKİ TEMEL CHP’Yİ VAR EDEN KOLONLARDIR
CHP’nin iki temel üzerine oturduğunu kaydeden Türeli, “ Birincisi cumhuriyetin kurucu değerleri ve Atatürk devrimleri… Bu bizim sürekliliğimizdir. Bunun bilincinde olarak ve dünyayı yorumlayarak ve yaşadığımız zamanda diliminde değiştirerek daha mükemmel hale getirmek istiyoruz devletimizi. Laik, sosyal hukuk devletinin korunması için CHP’ye büyük görev düşüyor. 100 yılık partiyiz ve bundan gurur duyuyoruz. Bu aynı zamanda bize müthiş bir sorumluluk yüklüyor. İkinci temelimiz sosyal demokrasi… Ekonomi ve sosyal alanda evrensel solun emekten yana duruşu ile ortaya koymak hedefimiz… İki temel CHP’yi var eden kolonlardır. Bu konulardaki düşüncemiz nettir. Bu konularda cumhuriyete ve Atatürk devrimlerine sahip çıkmak, sosyal demokrasiyi geliştirmek, yoksulluğu ortadan kaldırmak bizim için en önemli hedefler arasındadır” şeklinde konuştu.
ELİMİZİ DEĞİL GÖVDEMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIRIZ
Değişim tartışmaları hakkında konuşan Türeli, “Atatürk ilke ve devrimleri ve cumhuriyetin altı oku birdir. Orada devrimcilik oku vardır. Devrimcilik demek çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak demektir. Yaşadığımız alanın sosyal, hukuksal, kültürel olarak dönüştürülmesidir. Bu devrimcilik oku her zaman CHP’ye yol göstermiştir. Politikalarımızı biçimlendirmiştir. Değişim tartışmasını ülke bazında hedeflerle koymak gerekiyor. Hedef çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmaksa biz ülkemiz için ne yapabiliriz, onu düşünmemiz gerekir. Parti olarak biz ne yapmamız gerekiyor tartışmalıyız. Atatürk devrim ve ilkelerinden ayrılmadan çağdaş uygarlık seviyesini yakalamak için çalışmalıyız. Kongre sürecimiz buradan şekillenmeli. Önümüzdeki süreçte bizi iktidara taşıyacak kadrolar buradan çıkacak. Geleceğe inanıyoruz. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Bunun için varoluşumuz, politik çalışmamız, kurduğumuz ilişkiler bu doğrultuda hazırlanmalı. Elimizi değil gövdemizi taşın altına koymaya hazırız” ifadelerini kullandı.
ELİMİZDEKİ BELEDİYE SAYISINI ARTTIRARAK İKTİDARA HAZIRLANMAK ZORUNDAYIZ
Yerel seçimler için iddialı konuşan Türeli, “Bir an önce üzerimizdeki ümitsizlik ve yılgınlıktan sıyrılmamız ve yeniden ayağa kalkmamız ve örgütlerimizle birlikte toplumsal muhalefetin öncülüğünü yaparak Türkiye’yi ileriye taşımak misyonumuz var. Kongreler son derece yararlı süreçlerdir ve bunu yapacağız. Ümitsizliğe yer yok. Bunu yapmaya mecburuz. Çocuklarımız, torunlarımız için bu dönüşümü yapmak ve içinde bulunduğumuz ruh halinden çıkarak yerel yönetim seçimlerinde kazanmak ve elimizdeki belediye sayısını arttırarak iktidara hazırlanmak zorundayız. Bir an önce hızla hareket etmek lazım. Burada kongremizi yapıyoruz, buradan çıkacağız ve yarından itibaren çalışmaya başlayacağız. Bunu yapacak güce sahibiz. Bunun farkında olalım yeter ki… Tire’nin bunu hızlıca hayata geçirmesine ihtiyacı var” dedi.

Editör: Tutku İç