Türkiye Malzeme Ofisi buğday alım fiyatını 8,25 TL olarak açıklamıştı. Tire’de üreticilerin buğdayına tüccarlar 5 liranın altında fiyat verince küçük üretici mağduriyet yaşadı.
Konuyla ilgili Tarım Orman Bakanlığı ile iletişime geçen Tire Tarım Orman Müdürlüğü, TMO’nun Tire’den 8 Temmuz itibariyle buğday alacağını duyurdu.
Yapılan açıklamada, “Değerli üreticilerimiz 8 Temmuz itibariyle TMO ilçemizde alımlara başlayacaktır. Online olarak randevu alıp 8 Temmuz itibariyle Renault bayisi arakasındaki Ak Ziraat deposunda ürünlerinizi teslim edebilirsiniz. Üreticilerimize hayırlı olsun” ifadelerine yer verilirken üreticilere bir destek de AK Ziraat Hakan Ayhan’dan geldi. Ayhan, buğday alımı için iş yerinin depolarını TMO’ya bedelsiz tahsis etti.
Tire İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Evran Yerelgüç’e yaptığı açıklamada, “ÇKS’ye kayıtlı buğday üreticilerine, TMO’ya yapılan satışlar için ton başına Buğdayda 1.000 TL ilave hububat üretim primi desteği verilecek. 8 Temmuz öncesinde açılacak olan online randevu sisteminden üreticilerimiz randevu alabilecekler. Bunu da ayrıca duyuracağız. Hakan Ayhan’a da yer sağladığı için üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi

Editör: Tutku İç