Yağışların her geçen yıl artan şiddetinin yaratacağı olumsuzlukları önlemek amacıyla İZSU Genel Müdürlüğü ilçenin merkez mahallelerinde gerçekleştirilecek 24,5 kilometrelik yağmur suyu hattı çalışmasını projelendirdi. Projenin tamamlanmasıyla ilçenin taşkınlara yönelik direnci artacak.

Tire’nin taşkınlara karşı direnci artıyor

İZSU saha ekipleri, mevsimsel yağışların artmasıyla beraber meydana gelen bölgesel su taşkınlarına yerinde müdahale ediyor. Bu kapsamda Tire Akçaşehir Mahallesi’nden geçen Şırşır Deresi’nde de kapsamlı bir çalışma gerçekleştirildi.

Tire Akçaşehir Mahallesi’nde bulunan Şırşır Deresi’nde yoğun yağışlarla beraber taşkın sorunu yaşanmaması için yürütülen çalışmalar, İZSU ekiplerinin gayretiyle kısa sürede tamamlandı. Şiddetli ve ani yağış sonrası dereden yola su taşması ve bölge sakinlerinin olumsuzluk yaşaması üzerine harekete geçen ekipler,  derenin sokakla kesiştiği noktada yer alan boruda tıkanıklık tespit etti. Yaşanan tıkanıklığın kısa sürede giderilmesinin ardından mevcut boru kapasitesinde de artışa gidilerek sorun tamamen çözüme kavuşturuldu. Kapasitesi artırılan boruyla dere geçişi rahatlarken derenin hidrolik akışı da sağlandı. Bu sayede bölgede yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçildi.