Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir'in Tire ilçesinde açılması planlanan mermer ocağı ile ilgili çevresel etkideğerlendirme süreci başlattığını duyurdu.
Platin Beton İnşaat isimli şirket 19,72 hektarlık ÇED alanında yılda 4 bin 500 metreküp mermer çıkarmayı planlıyor.
Ocak 1/100.000 ölçekli İzmir-Manisa Çevre Düzeni Planı’na göre ormanlık olarak kayıtlı alanda yer alıyor. Yine ÇED sahasının yanı başında zeytinlikler ve tarım arazileri yer alıyor.
Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere proje ömrü 145 yıl olacak. Ocak sahası, Çayırlı,Hisarlık ve Akçaşehir köylerinin ortasında kalırken ocağın konutlara olan uzaklığı 320 metreye kadar düşecek.
Şirket bu proje için 4 milyon TL bütçe ayırdı.

Tire'de kaza! 1 ölü Tire'de kaza! 1 ölü

TİRE EKONOMİSİ HAKKINDA

Tire ekonomisinin önemli bir kısmını tarımsal faaliyetler oluşturuyor. Ilıman iklimin etkin olduğu Tire'de polikültür tarım yapılıyor. Tire, muz, fındık ve çay dışında her türlü kültür bitkisi tarımının da yapılabildiği bir ekolojiye sahip. Bunun yanı sıra sahip olduğu coğrafi özellikler nedeniyle aynı araziden yılda üç ürün alınabilmesi de mümkün oluyor. İlçe nüfusunun %80'i tarımdan gelir elde ediyor. Tire'de üretilen başlıca tarım ürünleri buğday, pamuk, sılajlık mısır,tütün, susam, arpa ile şeftali, karpuz, kavun gibi yaş meyve ve domates, biber, enginar türü yaş sebzeler.
 

Editör: Tutku İç