YERELGÜÇ/DİLEK AYVALI

Türk tarihinde önemli bir yer tutan Türk keçeciliğini Tire’de özgün tasarımlarla yaşatan Dilek Kâhya dördüncü kuşak keçeci olarak sürdürüyor.

Yurt içinden ve yurt dışından gelen siparişlere yetişmekte güçlük çektiğini kaydeden Dilek Kâhya, “Değişik ürünler yapıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı her yere gönderiyoruz. Amerika’ya gönderiyoruz. Şu an yaptığımız Ukrayna’ya gidecek. Değişik yerlere gönderiyoruz. Keçe şu an popüler olduğu için herkes seviyor ve alıyor. Ve bir entelektüel tabaka var. Yani keçe ve doğal malzemeleri sevenler gelip alıyorlar ürünlerimizi” diye konuştu.

BIRAKIP GİTMEYİ DÜŞÜNDÜM AMA 13 YILDIR BURADAYIM

Dilek Kâhya babası vasıtasıyla Keçeci Arif Cön ile tanıştığını ve bu vesile sonucu meslek sahibi olduğunun altını çizerek, “Babam buranın marangozuydu. O sayede arif abi ile tanıştım. 13 seneden beri çalışıyorum. Sabah dükkânı açtıktan sonra tezgâhımızın başına geçiyoruz. Bugün ne eksik onlara bakıp yapıyoruz. İşimiz çok güzel ve yoğun. Bu mesleği kadınlara tavsiye ederim ama öncelikle sevmeleri gerekiyor. Yani bu işe gönül vermesi gerekir öncelikle öyle devam edebilir. Bizim burada iki tane daha çalışan ablamız var. Onlarda yapıyorlar. 12 sene önce buraya geldiğimde ben buraya bakıp gitmeyi düşünüyordum. Keçe nedir, köylü işidir. Eve sokulmaz diye düşünüyordum. Yani bu kadar güzel olacağını ve yapılabileceğimi düşünmedim. Açıkçası buraya geldim bir bakayım ertesi gün olursa devam ederim olmazsa babamı gönüllendirmek amacıyla gelmiştim. Ama buraya geldim.  İlk Cemil abim ile tanıştım. Sonrasında Arif abiyle tanıştım. Burada ürün yapıyorlardı. Ürünü yaparlarken, nasıl yaptıklarını gördüm.  Ve o günden beri buradayım, severek yapıyorum” dedi.