YERELGÜÇ/DİLEK AYVALI

Tire’de dün meydana gelen olayda ise, Tire’nin kırsal mahallesinde ikamet eden bir vatandaşı gözüne kestiren dolandırıcılar, vatandaşı arayarak kendisini polis olarak tanıttı.

Dolandırıcılar vatandaştan altınlarını ve paralarını istedi. Telefondaki kişinin polis olduğuna inanan vatandaş ise değeri 40 bin lirayı bulan altınları ile 10 bin TL parayı alarak motosikletine bindi ve yola koyuldu. 

Dolandırılmak üzere olan vatandaşın yakınları durumdan şüphelenerek jandarmaya durumu ihbar etti. Tire ilçe jandarma ve emniyet müdürlüğüne bağlı ekipler olayın önüne geçebilmek için alarm durumuna geçti.

Dolandırıcıların isteği üzerine telefonunu kapatmayan vatandaşı ilçe merkezinde aramaya başlayan ekipler sonunda vatandaşı motosikletiyle altınları bozdurmak için kuyumcuya gitmek üzereyken durdurdu.

Polis vatandaşın telefonu kapatmadan iletişimi sürdürmesini söyledi ancak telefondaki dolandırıcılar durumdan şüphelenerek telefonu kapattı.

Tire İlçe Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, hiçbir kamu görevlisi, polis, asker ve savcının vatandaştan para istemeyeceği hatırlatılarak bu tür durumlarla karşılaşan vatandaşların dolandırıcılara itibar etmemeleri ve durumu vakit kaybetmeksizin güvenlik güçlerine bildirmeleri istenildi.