"Mutlu insanların yaşadığı Tire." mottosuyla çalışarak temel belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra sık sık kültürel etkinlikler de gerçekleştiren Tire belediyesi, Cumhuriyet Bayramı'nda da 100.yıla yakışır kutlama ve etkinliklerin öncüsü oldu.Cumhuriyet korosu konseri, Atatürk Anıtı ve Cumhuriyet Meydanı açılışı, Sanat Sergileri ,Bisiklet Turu, Bayrak dağıtımı, Gezici Müze, İlçenin bayraklarla donatılması ve Fener Alayıyla sonrasında ise  konserle güzel çalışmalara imza attı.29 Ekim akşamı saatler 19:23 ü gösterdiğinde,  tarihi Tire Belediyesi Armoni Bandosu'nun en önde yer aldığı ve büyük bir katılımla gerçekleştirilen Fener Alayı ile vatandaşlar Tire cadde ve sokaklarını marşlar söyleyerek turladıktan sonra Gölet rekreasyon alanına büyük bir coşkuyla giriş yaptı.


Tire halkına dolu dolu bir Cumhuriyet Bayramı yaşatan Tire belediyesi, Gölet rekreasyon alanında organize ettiği etkinlikte; '' Dönersen Islık Çal, Sallaya Sallaya, Kimler Gelmiş'' gibi dillerde pelesenk olan şarkılarıyla sanatçı Manuş Baba sahne aldı.Tire halkının yoğun ilgi gösterdiği konserde , binlerce cep telefonu ışığı eşliğinde İzmir Marşı'yla bayraklar havalandı. Cumhuriyet'imizin 100.yıl coşkusu bu renkli görüntülerle devam etti.
Etkinlikte söz alarak Tire halkına seslenen Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran şu ifadelere yer verdi :
'' Cumhuriyet'imizin 100. yılına şahitlik eden;  kıymetli hanımefendiler, beyefendiler ve Cumhuriyet'in gençleri.Bu güzel organizasyonumuza, konserimize ve fener alayımıza hoş geldiniz ,sefalar getirdiniz.100 yıl önce bugün ; bitti denilen bir milletin, küllerinden doğarak oluşturduğu Cumhuriyet'imizin 100. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.Yüz yıl önce dikilmiş olan genç bir fidanın, bu gün asırlık bir çınar olduğunu görmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz.Fikir babamız, yolundan yürüdüğümüz önderimiz, kurtarıcımız Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün  'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' düsturuyla kurduğu ve 'En büyük mirasımdır.' dediği Cumhuriyet'imizi, bizler de ondan aldığımız şekliyle, onun kurduğu şekliyle, kurucu değerlerine bağlı kalarak gelecek nesillere aktaracağımıza söz veriyoruz.Cumhuriyet'imizin 100. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun.Bize bu Cumhuriyet'i armağan eden başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, sevgi ve rahmetle anıyor, sizlere kıymetli sanatçımızla iyi eğlenceler diliyorum.'' dedi.

Editör: Tutku İç