Bakanlıktan, bizim ve bizim gibi kooperatiflerin sütlerinin süt tozu yapımı için alınması yönünde beklentimiz var. Bayramda sütümüz ortada kalmasın, süt tozu için alım yapılsın” dedi.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Osman Öztürk, iki hafta sonra başlayacak Kurban Bayramı tatilinde devletin süt tozu üretimi için süt alımına dair bir adım atmasını beklediklerini söyledi. Son iki yıldır dini bayramlarda süt fazlalığı oluştuğu halde o sütlerin süt tozu üretimi için toplanmasına yönelik bir hamlede bulunulmadığına dikkat çeken Başkan Öztürk, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, “Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, süt tozu üretimi için süt alması yönünde firmalara talimat verirse, firmalar elimizdeki sütü alırsa, biz de bayram yaparız” dedi.

DEVLET, SÜT FAZLALIĞINI TESPİT EDER, ONA GÖRE HAKERET EDERDİ

Akaryakıta bayram sonrası çifte zam Akaryakıta bayram sonrası çifte zam

Sanayicinin böyle durumlarda süte uzak durduğunu, geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda Tire Süt Kooperatifi’nin sütünü almadığını öne süren Başkan Osman Öztürk, “Geçtiğimiz bayramlarda böyle büyük bir sorun yaşadık. Geçmişte olduğu gibi firmaların,bayramın birinci ve ikinci günü süt almaya devam etmesini istiyoruz” dedi.

Eskiden, şirket veya kooperatiflerin, bayram günlerinde sıkıştığında devletin, süt tozu için süt alımı yaptırdığını hatırlatan Başkan Öztürk, şu değerlendirmelerde bulundu: “İki yıldır süt tozu yapmıyorlar. Dolayısıyla süt alımı da olmuyor. Geçtiğimiz bayramda da süt tozuna ihtiyaç olmasına rağmen yine süt tozu yapılmadı. Bu bayramda süt tozu için süt alımının yapılması lazım. Süt tozu için devletin bir adım atmasını bekliyoruz. Bayramdan 10-15 gün önce firmalarla, kooperatiflerle görüşüp, ne kadar süt fazlası var diye soruyorlardı. Süt tozu yapmak için anlaşılan firmalara bizleri yönlendirirlerdi. İki yıldır süt miktarı az geliyordu, o yüzden alım yapıyorlardı. Fakat şimdi süt bolluğu var ve firmalar süt tozu için uzak durmaya başladılar. Bu sıkıntının aşılacağını ümit ediyorum" dedi.

Editör: Gülçin Kargaoğlu