YERELGÜÇ

Türkiye’nin İlk ve Tek Zeybek Müzesi"ni kurma unvanını elde eden Tire Belediyesi, aynı zamanda İzmir’in de ilk  ve tek Kuvayı Milliye Müzesi’ni bünyesinde bulundurma unvanını taşıyor. Kurulum aşaması Pandemi Dönemi'ne denk gelen Kuvayı Milliye ve Zeybek Müzesi'nin hazırlıkları yaklaşık iki yıl sürdü.

Kuvayı Milliye ve Zeybek Müzesi, 15. yüzyıldan günümüze kadar uzanan zeybekler tarihi ve kültürü ile Milli Mücadele Dönemi'ni yansıtan  bir çok envanteri bünyesinde bulunduruyor. Müzede, zeybeklerin tarihsel süreç içerisinde kullandığı tüfek ve yatağan gibi silahlar, kıyafetler, aksesuarlar, zeybeklere dair efemera ve plaklar, zeybeklere dair 4.000'e yakın fotoğraf ve 10.000'e yakın arşiv belgesi ile Osmanlıca ve İngilizce gazete haberi, ziyaretçilerin ve araştırmacıların ilgisine sunuldu. Ayrıca müzede, zeybeklere dair yaklaşık  400 yıllık geçmişi olan eserler ile Milli Mücadele Dönemi'nde kullanılan orijinal silahlar ve kıyafetler bulunuyor
Bunun yanı sıra her biri tarihsel gerçekliğe uygun silikon mankenler ve tematik odalar da mevcut.

Tire Türkocağı Caddesi'nde, Tire Belediyesi’ne ait tarihi bir binada kurulan müze, kısa süre sonra resmi açılışı yapılarak ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak.

Tire Belediyesi Kuvayı Milliye ve Zeybek Müzesi'nde incelemelerde bulunan Tire protokolü, müzeye tam puan verdi. Müzeyi Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, Tire Jandarma Komutanı Üsteğmen Okay Cansu, Tire Emniyet Müdürü İsmail Canpolat, Tire Milli Eğitim Müdürü Aydın Yüzbaşıoğlu, ire Belediye Başkan Yardımcısı Sefa Yıldırım, Tire Belediye Meclis Üyesi Gökhan Güngör ile Tire  Arkeoloji Müzesi Uzmanları Pınar Tuğrul ve Esra Önder gezdi.

Protokol üyeleri, müzeyi gezerek incelemelerde bulundu. Müze ile ilgili konuşan Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu “Bu güzel müzenin hazırlanmasında emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Güzel bir çalışma olmuş. Zeybeklerin, cumhuriyetin kuruluş aşamasında, Kuvayı Milliye hareketi ile birlikte Kurtuluş Savaşı'mızın kazanılmasında çok büyük emekleri geçmiş. Allah hepsine rahmet etsin. Zeybeklerimizi hayırla yad ediyoruz. Özellikle Yunan'a karşı çok büyük mücadele göstermişler. Düzenli ordu kuruluncaya kadar bu direniş, onların mücadeleleri ile sürdürülmüş. Akabinde Mustafa Kemal Atatürk’ün düzenli orduyu kurması ile Kuvayı Milliye birliklerinin çoğunluğu düzenli orduya katılmış. Bu müze de onları yad etmek için kurulmuş. Zeybek  kültürünün gençlere aktarılması için Tire’ye güzel bir eser kazandırılmış. Tire Belediye Başkanımız şahsında bu müzenin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Müze ile ilgili olarak konuşan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran; “Öncelikle bu güzel müzenin oluşturulmasında  gece gündüz demeden çalışan mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bölgemizin en güzel Kuvayı Milliye ve Zeybek Müzesini ilçemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana hayallerimizden bir tanesi olan bu müzenin açılışa hazır hale gelmesi bizleri ziyadesi ile mutlu etmiştir. Bu müze içerisinde, kahraman ecdadımızın vatan sevgisini ve onların o dönemlerde ortaya koydukları zeybek kültürünü burda izlemenin ve gelecek nesillere aktaracak olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Başta bu toprakları vatan yapan ve düşman işgalinden kurtaran kahraman efelerimiz ve zeybeklerimiz olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize Allahtan rahmet diliyor, Onların kahramanlık hikayelerini gelecek nesillere aktardığımızı, aynı şuur ve ruhla yaşamaya ve mücadeleye devam ettiğimizi burdan bir kez daha bildirmek istiyorum.” dedi.

Editör: Dilek Ayvalı