Tire Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği ve bu yıl 4.’sünü düzenlediği “İncir ve Ceviz Festivali” renkli görüntülerle coşku içerisinde geçti.


Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran'ın, ilçenin yöresel ürünlerine değer katmak için 2019 yılında başlattığı ve geleneksel hale getirdiği İncir ve Ceviz Festivalinin bu yıl dördüncüsü düzenlendi. Haftalar öncesinden hazırlıkları tamamlanan festivale, yurdun dört bir tarafından binlerce misafir katıldı. Yoğun talep nedeni ile bu yıl festival iki güne çıkarıldı. Festivalin ilk gününde Ünlü şarkıcı Ayşe Dinçer muhteşem bir konser verdi. Konseri yaklaşık 10 bin kişi izledi.
ÜRETİCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
Yaklaşık 200 standın bulunduğu alanda Tire’nin en güzel incir ve cevizleri başta olmak üzere organik ürünleri alıcı ile buluştu. Tire Belediyesi gün boyunca “İncirli Cevizli Tatlar”, En İyi Yaş ve Kuru İncir ve “En İyi Ceviz” yarışmaları düzenledi. Yarışmada onlarca üretici ürettikleri incirleri ve cevizleri görücüye çıkardı. Gastronomi alanında uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirilen incir ve cevizler puanlanarak dereceye giren incir ve cevizlerin üreticileri ödüllendirildi. Düzenlenen yarışmaların ardından Tire Belediyesi Kent Orkestrası ve Tireli Ozan Talip konser verdi. 
İncir Festivali ile ilgili açıklamalarda bulunan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran; “Dünyanın en güzel incirlerinin yetiştiği bölgemizde siz değerli üreticilerimizin emek emek işlediği ürünler, Tireli incir firmalarımız aracılığı ile dünyanın dört bir yanına pazarlanıyor. İncirde Türkiye ortalamasına baktığımızda üretimin yüzde 10’unu Tire olarak bizim bölgemiz karşılıyor. Bu ilçemiz için gerçekten gurur verici bir tablo ve yine bölgemiz ceviz konusunda da iddialı. Son zamanlarda ceviz bahçelerimizde de artış var. Havzanın en güzel cevizleri bölgemizden yurdun dört bir noktasına ulaşıyor. Bizler de Tire Belediyesi olarak her zaman üreticinin yanında olmayı kendimize görev bildik. Üreticimizin ürünlerinin değer kazanması için bu festivali geleneksel hale getirdik. 2019 yılında üreticimiz için başlattığımız ve geleneksel hale getirdiğimiz “İncir ve Ceviz Festivali”nin bu yıl dördüncüsünü düzenlemenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Festivalimiz her yıl bir önceki yıla oranla daha coşkulu geçiyor. İnşallah bu geleneği bozmadan her yıl bu festivali düzenleyeceğiz. Festivalimize sponsor olan ve bizlere olan desteğini esirgemeyen kurum ve kuruluşlara da şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Editör: Tutku İç