Dün bir dernek tarafından Tire Belediyesi Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezinde çekilen ve  sosyal medyaya servis edilen görüntülere Tire Belediyesi’nden cevap geldi. 

Tire Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü videoların gerçeği yansıtmadığını söyleyerek konu ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Dün bir dernek, Tire Belediyesi Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezimize  gelerek kasıtlı olarak gerçeği yansıtmayan video kurgulayarak merkezimizi ve dolayısı ile Başkanımızı karalamak için asılsız bir çalışma yapmıştır. Tamamen gerçek dışı olan bu olay bizleri derinden üzmüştür. T.C. Tire Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü 05.08.2019 tarihinde kurulmuştur. Geçici Hayvan Bakımevinin fiziki koşullarının iyi olmaması sebebiyle; yenileme çalışmalarına hızla başlanmıştır. Eski dönemlerde; kısırlaştırma operasyonları ve tedavileri yetersiz kaldığı için yeni bir ameliyathane ve operasyon sonrası gerekli bakımların yapılması için yeni kafeslerin yapımı hızla tamamlanmıştır. İlgili kanun kapsamında, her hayvan için etolojik ihtiyaçlarına göre yeterli büyüklükte kapalı ve açık bölmeler yapılarak, ilçemizde bulunan sokak canlarının kısırlaştırma, aşılama, küpeleme ve sahiplendirme işlemleri yapılmıştır.
    Sokak canlarımızın sağlıklı bir şekilde beslenmeleri için yeni dönemde, her yıl mama ihalesi yapılmakta, besin kriterlerine uygun olarak belirlenen  mama ile beslenmeleri sağlanmaktadır. İlçemiz muhtelif yerlerine mama odakları konularak sokakta yaşamlarını sürdüren canlarımız için de düzenli mama bırakılmaktadır.
    Kriterlerine uygun hale gelen ve yeni yapılan geçici hayvan bakımevinde sokak canlarımızın tüm ihtiyaçları giderilmekte, bakımları için titizlikle çalışılmaktadır. 5199 Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında; tedavi, kısırlaştırma, aşılama hizmetleri yapılmaktadır. 
    Çalışmalarımız ilçemizde bulunan dernekler, yetkilileri ve gönüllülerle birlikte yürütülmekte olup,  dün bakımevimize yapılan ziyarette aksettirilen olay bizleri derinden üzmüştür. Tedavisi devam eden ve sağlık durumları iyi olmayan can dostlarımızı kötü şekillerde aksettirerek yanlış intibaya yol açıp, algı operasyonu yapılmıştır. Hali hazırda bulunan geçici bakımevleri sağlıklı hayvanların yaşam alanı olmayıp, bakıma muhtaç ve güçten düşmüş olan hayvanlar için hizmet vermektedir. Dolayısıyla; ekiplerimiz 7/24 hizmet anlayışıyla çalışmalarına devam etmektedir. Geçici Bakımevimiz tüm ziyaretçilerimize açıktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Editör: Tutku İç