İzmir’in tek İYİ Partili belediyesi olan Tire’de Başkan Salih Atakan Duran’ın CHP’nin İYİ Parti eski ilçe başkanı Hayati Okuroğlu’nun aday göstermesi sonrası seçim kazanmak adına yeni bir hamleye girişeceği öğrenildi. 

Cumhur İttifakı’nın Tire’yi MHP’ye bırakmasının ardından Duran’ın geçmişte ilçe başkanlığı yaptığı eski partisine dönebileceği ve bu konuda girişimlerin başlayacağı kaydedildi.

34 yıl sonra yeni dönem!  yetki Cumhurbaşkanı'nda 34 yıl sonra yeni dönem!  yetki Cumhurbaşkanı'nda

31 Mart Yerel Seçimleri’ne 2,5 aylık bir süre kala partiler belediye başkan adaylarını belirliyor.
Yerel seçimlerin iddialı partileri olan AK Parti, CHP ve İYİ Parti seçimi kazanmak adına saha çalışmalarını sürdürüyor.
CHP’nin kalesi olarak bilinen İzmir’de ise Cumhur İttifakı partileri AK Parti ve MHP ilçelerde ortak aday çıkarmanın yanında hangi ilçelerin, hangi partiye verileceği konusunda da uzlaşı sağlamıştı. MHP, Aliağa, Tire, Foça, Çeşme ve Narlıdere’de aday çıkaracakken diğer ilçelerde seçime AK Parti şemsiyesi altında girilmesine karar verildi. Adaylar için ise gözler genel merkezlerin atacağı adımlarda…
Millet İttifakı’nın 31 Mayıs seçimlerinin ardından dağılması sonrası seçime tek başına katılacak olan CHP’de ise dün Bayındır, Bergama, Tire, Kiraz, Torbalı ve Kınık’ta adayları duyuruldu.
Büyükşehir Belediyesi ile diğer ilçelerdeki adaylar ise önümüzdeki günler içerisinde belirlenecek.
Yerel seçim sürecine erken ve oldukça hızlı giren İYİ Parti’de ise parti içinde yaşanan istifalar ve krizler sebebiyle sancılı günler yaşanıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına Milletvekili Ümit Özlale’nin Eylül ayında getirilmesine karşın teşkilatta istenilen sinerjinin oluşmaması ve Özlale ile il yönetimi arasında yaşanan uyumsuzluğun derinleşerek krize dönüşmesi yerel seçim öncesinde partiyi gerek aday belirlemede gerek saha çalışmalarında ise geri düşürmüş durumda… 
DURAN KARAR AŞAMASINDA…
Bir diğer konu ise İYİ Parti’nin İzmir’deki tek belediyesi olan Tire’nin belediye başkanı Salih Atakan Duran’ın aday olup olmayacağı konusu…
Son olarak CHP’nin İYİ Parti eski ilçe başkanı Hayati Okuroğlu’nu aday olarak belirlemesi, Okuroğlu’nun adaylığının İYİ Parti seçmeninde pozitif etki yaratacak olması ve oy potansiyelleri sebebiyle seçimin MHP-CHP arasında ikili bir seçim haline dönüşme olasılığının büyümesi ve İYİ Parti teşkilatındaki dağınıklık gibi gerekçelerle Duran’ı karar verme aşamasına geldiği kaydedildi.
Yakın çevresi ile Cumhur İttifakı’ndan seçime girme noktasında görüşmeler yaptığı bilinen Başkan Duran’ın MHP’nin adayını henüz belirlememesi ve geçmişte MHP’nin ilçe başkanlığını da yapması gibi sebeplerle MHP’den aday olmaya oldukça yakın olduğu aktarıldı. AK Parti ve MHP camiasının da belediyecilik anlamında başarılı bir süreç geçirdiği anketlere yansıyan Duran’ın adaylığına sıcak bakabileceği belirtildi.
 

Editör: Tutku İç