TAKED GAZİEMİR YANGININA DESTEK VERİYOR TAKED GAZİEMİR YANGININA DESTEK VERİYOR

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Spor Komisyonu'nda, Öğretmenlik Kanunu Teklifi üzerine görüşmeler devam etti.

Görüşmelerde, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu ile Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş hazır bulundu. Komisyon'da CHP milletvekillerinin ilkesi, 'Gerekli kaynak sağlanarak, her okula bir güvenlik görevlisi istihdam edilmesi', 'Özel süreli çalışanların tesislerinde taban gözetim talebinin teklife eklenmesi' ve 'Her okulda bir temizlik personeli istihdam edilmesi' önerileri, AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Ayrıca kanunun tüketimi oylandı. 39 maddeden oluşan kanun teklif, üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından oylanarak Komisyon'dan geçti.

'SINAV VE MESLEKİ ÇALIŞMA ŞARTI KALDIRILIYOR'
Kanun teklifinde ilk imza sahibi AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, kanun ihalesi ile okulların kariyer yıllarında ilerlemelerinin düzenlendiğini belirterek, "Kanunla okulların seçimleri, yetiştirilmeleri, atamaları, hakları, ödev ve sorumlulukları, ödül ve cezaları, kariyer yıllarında ilerlemeleri düzenlenmektedir. Öğretmenlik mesleğine ilişkin diğer sıkılaştırmalarla Milli Eğitim Akademisi'nin kurulması, görevleri ve teşkilat yapısına ilişkin sıkılaştırmaların düzenlenmesi amaçlanmıştır. Bu düzenlemeyle kariyer yıllarında ilerlemede sınav ve mesleki çalışmalar ödeme kaldırılıyor, uzman öğretmenlik için en az 10, başöğretmenlik için ise uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmetin sunulması, kademe ilerleme cezasının kaldırılması, akademi tarafından verilen eğitim programlarının tamamlanması ödeme cezasının ödenmesi gerekiyor. Ayrıca kanunun sınavıyla ücret ödeneceği adalet bakanlığı tarafından görevlendirilen öğretmen ve uzman öğretmenlere öğretmenlikte veya uzman öğretmenlikte 20 yıllık çalışma gecikmeleri karşılığında doğrudan başöğretmen için unvan için başvuruda bulunarak öğrenmelerine yardımcı olunacaktır" ifadelerini kullandı.

'ŞİDDET CEZASI YARI YARIYA ARTIRILIYOR'
Türkçe: "Cezaların yarı oranında, cezasının ertelenmesi hükmünün uygulanması, öğretim görevlisine karşı işlenen kasten yaralamanın getirilmesi haline getirildi. Ayrıca, öğretim görevlilerinin mesleğini hazırlama, göreve yeni öğretmen okulları mesleğe uyum, öğretim görevlisi, yönetici ve çalışan mesleki gelişimi, kariyer ilerlemeleri ve görevde yükselmeleri için öğretim programı programı, uygulamak ve değiştirme ulusal milli eğitim müfredatı hazırlanmıştır. Öğretim görevlilerinin disiplinler arası ve disiplinler arası eğitim müfredatı, öğretim görevlilerinin disiplinler arası eğitimi ...

'AKADEMİ EĞİTİMİNDEN SONRA ÖĞRETMENLİĞE GEÇİŞ ŞARTI UYGULANMAYACAKTIR'
Öğretmen adaylarının Akademi'ye KPSS puan üstünlüğüne göre vurgulayan Maviş, "Öğretmen adaylarına eğitim süresince 18 bin 650 ek göstergeli memurun aylık adil çarpımı sonucu bulunacak ödeme yapılabilecek. Başarılı herkes başka hiçbir ara olmadan puan üstünlüğüne ve tercihlerine göre ödüllendirilecek" dedi. . Akademi afişi adaylık ifadesi ödül olarak öğretim görevlisi. Akademik afiş ... , Okullar hizmet sınıfının değiştirilmesine yönelik hükümler Okullar eşitliği konulu tezkere. Okullarda uygulanan disiplin hükümlerinin tamamı 657 sayılı Kanun'a göre, YÖK'ün Disiplin ve Türk Ceza Kanunu'nun hükümlerine uyularak düzenlenmiştir.

Editör: Gülçin Kargaoğlu