SÜRDÜRÜLEBİLİR YEŞİL TURİZMİN 2. DURAĞI BİRGİ SÜRDÜRÜLEBİLİR YEŞİL TURİZMİN 2. DURAĞI BİRGİ

HABER/BURCU TUNÇ
Ödemiş, Küçük Menderes Havzası için önemli bir fuara ev sahipliği yapıyor.
Ödemiş Ticaret Borsası öncülüğünde, EFR Fuarcılık’ın düzenlediği ve yaklaşık 130 firmanın katıldığı Tarım, Hayvancılık Makinaları, Teknolojileri ve Yem Fuarı Ödemiş Ticaret Borsası Çok Amaçlı Fuar ve Etkinlik Alanında ziyaretçilerine kapılarını açtı.


TÜRK TARIMINA YÖN VEREN ÖDEMİŞ’TE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ
Açılışın konuşmasını yapan EFR Fuarcılık Genel Müdürü Muhammet Baykal, “Tarımın başkenti Ödemiş’te, çifte heyecanı yaşıyoruz. Tarım fuarını üreticimizin, çiftçimizin ayağına taşıdık. Sektör paydaşlarını çiftçimizin ayağına getirdik. Türk tarımına yön veren Ödemiş’te bir ilki gerçekleştiriyoruz. Ödemiş sadece üreten değil, ürettiği alanlarda piyasayı belirleyen bir ilçe. Fuarımız vesilesiyle tarımın nabzı 4 gün süreyle Ödemiş’te atacak. Tarım bugün insanoğlu için en stratejik alandır. Gıda olmazsa olmazımızdır. Bitkisel ve hayvansal üretim vazgeçilmezimizdir. Dünyada teknoparklar teknolojinin gelişiminde öncülük ediyor. Androparklar dediğimiz tarım parklarının da kurulması kaçınılmazdır. Dünü bilerek ama dünde kalmayarak, teknolojiyi tarıma uyarlayarak, tarımı yeniden yorumlamak zorundayız. Tarım ve hayvancılığımızı birlikte daha ilerilere götürme idealimiz büyük, heyecanımız büyük, gayretimiz büyük. Çünkü bunu yapacak gücümüz, inancımız ve birikimimiz var. Tarımla iştigal olanların kesesine bu zenginliği yansıtmalıyız. Çiftçimizin gelirinizi artıracak, yeni usuller ile yeni ekipmanı burada görüp tanımasını mümkün kıldık. Sektörün önemli firmalarının yer aldığı organizasyonumuzda geniş bir ürün yelpazesi var. Fuarın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Bugün burada açılışını yapacağımız fuarın ülkemizin tarımına ve hayvancılığına büyük katkı sağlayacak. Ödemiş tarım, hayvancılık ve makinaları teknolojileri fuarımızın kazanımları yüksek, bir organizasyon olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum" dedi.


ÖDEMİŞ, TARIMIN KALBİDİR
Fuarın ev sahipliğini yapan Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif Aka yaptığı konuşmada, “Bu fuar sadece bir ürün, bir hizmet tanıtımı değil aynı zamanda Ödemiş’in tarımına ve emeğine saygı duruşudur. Ödemiş, tarımın kalbi olarak bilinen bir ilçemizdir. Bereketli toprakların çalışkan insanları ve köklü tarım geleneğiyle Ödemiş Türkiye’nin tarımına önemli katkılar sunmaktadır. Fuarımızda bu katkıyı en güzel şekilde göreceğinize inanıyorum. Fuarımızda bölgemizin tarımsal ürünlerinin yanı sıra tarımsal teknolojiler ve ekipmanları da sergilenecektir. Bu sayede çiftçilerimiz en son yenilikleri takip etme ve bilgilerini güncelleme imkanı bulacaklardır. Ayrıca fuarımız kapsamında düzenlenecek çeşitli paneller ve konferanslarda tarımsal kalkınma ve sürdürülebilir tarım gibi önemli konularda bilgi alışverişi yapılması sağlanacaktır. Ödemiş Ticaret Borsası olarak fuarımızın Ödemiş’in tarımına ve ekonomisine önemli katkılar sunacağına inanıyoruz. Bu vesileyle fuarın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor fuarımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.


ATATÜRK'ÜN İZİNDE ÜRETEN ÇİFTÇİ, MİLLETİN EFENDİSİ OLMAYA DEVAM EDECEK 

Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan konuşmasında, “Küçük Menderes havzasının tarım ve hayvancılık alanında en önemli merkezi olan ilçemizin böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Ödemiş yılda 3 ürün hasadı yapabilen verimli toprakları, süt hayvancılığı fidancılık ve süs bitkileri üretimiyle Türkiye’nin önemli üretim merkezlerinden biri. Toprağımızın ne kadar önemli ve kıymetli olduğunun farkındayız. Üreticiyi korumak ve geliştirmek, sahip çıkmak anlamında yerel yönetimler olarak üzerimize düşen görevi fazlasıyla yapmaya hazırız.  Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1920'li yıllarda üstüne basarak vurgulamıştır, ‘Köylü milletin efendisidir.’ Arşivlere bakıldığında metal tekerlekli gaz yağıyla çalışan traktörlerin üstünde çiftlik çalışmalarında hep onun resmini görürüz. Çünkü o, çiftçisini seven ve memleketin iyi bir seviyeye gelebilmesinin tarımla mümkün olacağını gören bir devlet adamıdır. Üreticimizin kaliteli ürün elde etmesi bu ürünün artırılmasına değer olması kısacası emeğinin karşılığını almasını hepimiz isteriz. Bunun için elbette çok çalışmak gerekir. Atatürk'ün izinde aydınlık ve gelişmiş bir ülke olmak için üreten çiftçi milletin efendisi olmaya devam edecektir "dedi.


ANADOLU'NUN EN BEREKETLİ TOPRAKLARI ÜZERİNDE YAŞIYORUZ
Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, “Ödemişimiz barındırdığı potansiyel tarım ve hayvancılık alanında son 20 yılda ki dev yatırımları ve turizm alanındaki potansiyeliyle önemli ve değerli şehirlerinden biridir. İlçemizin ülkemiz ekonomisine yaptığı katkı ve ortaya çıkardığı katma değerler azımsanamayacak bir öneme sahiptir. İnanıyorum ki ilçemiz önümüzdeki yıllarda çalışkan ve üretken insanlarımızın, üreticilerimizin, çiftçilerimizin girişimcilerimizin katkılarıyla çok daha iyi yerlere gelecektir. Küçük Menderes havzası sadece Türkiye'nin değil belki de dünyanın en önemli havzalarından bir tanesi. Anadolu'nun en bereketli toprakları üzerinde yaşıyoruz. Hemen hemen 12 ay tarım ve hayvancılığın yapılabildiği her türlü üretimin gerçekleştirildiği bereketli bir yerdir. Süt ve süt ürünleri, süs bitkileri ve meyve fidanı yetiştiriciliği, patates, kestane, incir, zeytin, barbunya, kiraz, çilek ve daha sayamayacağımız niceleri ilçemizde yetiştirilmekte. Üretmek yetiştirmek konusunda üreticilerimizin gerçekten hiçbir problemi yok. Bu konuda başarılı faaliyetleri var. Ancak bazı zamanlarda ürettiğimizi satmak ve daha fazla katma değer oluşturmak konusunda sıkıntılar yaşıyoruz.  Bu organizasyonların sağladığı ekonomik canlılık, hareketlilik yanı sıra işletmelerimiz hem kendilerini hem ürünlerini potansiyel tüketicilerle buluşturmak konusunda sektörel gelişmeleri görerek kendi durumlarını gözden geçirmek konusunda katkı sağlamaktadır.  Taş üstüne taş koyma amacı taşıyan her türlü çabanın yanında olduğumuzu da ifade etmek istiyorum. İnanıyorum ki bizler bu havzada üretim yapanlar toprağımızı ve suyumuzu kullanma konusunda gerekli özeni ve hassasiyeti gösterdiğimiz takdirde bu ova ve bu yaylalar bizlerin torunlarına bakmaya, beslenmeye, doyurmaya devam edecektir” dedi.
Konuşmaların ardından plaket sunumu yapıldı ve protokol sergi alanını gezdi.
Geleneksel ve modern tarımın tüm süreçlerinin yer alacağı organizasyonda traktör ve tarım makineleri, hasat ve paketleme araçları, drone ve sensör teknolojileri, akıllı tarım yazılımları, tohum, fide, fidan, sera, sulama, ilaçlama, bitki besleme ve gübreleme sistemleri, yem ve yem bileşenleri, canlı hayvan ekipmanları, veterinerlik hizmetleri, et ve süt endüstrisi, görücüye çıkacak. 18-21 Nisan 2024 tarihleri arasında açık kalacak fuar her gün 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
Açılışa Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli  Yüzbaşı  Cihan Gültekin, Ödemiş Emniyet Müdürü Hasan Özge, Ödemiş İlçe Tarım Müdürü Ömer Faruk Tutar, Ödemiş Ticaret Borsası  Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif Aka Ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ödemiş Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Surav ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Nallı, Uganda Büyükelçisi Prenses Ayrin, STK ve sektör temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

Editör: Tutku İç