USK’da Çiğ Süt Fiyatı İçin Gece Kararı

USK’da Çiğ Süt Fiyatı İçin Gece Kararı

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinde  çiğ süt referans fiyatının Ulusal Süt Konseyi tarafından değerlendirilmesine karar verilmişti.

Çıkan kararın ardından USK ivedi bir şekilde çiğ süt refaran fiyatına gece karar verdi.

USK,   web sitesinden Çiğ süt fiyatlarını  yönelik 8 Aralıktan geçerli olarak 4.70 ₺ olarak belirledi. 

Ulusal Süt Konseyi Çiğ süt refarans fiyatına yönelik  açıklamada şunlara değindi. 

Bilindiği üzere 16.06.2021 tarihinde 1 Temmuz 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını 3,20 TL/Litre olarak belirlenmişti.

Çiğ süt üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere 29.11.2021 tarihinde toplanmıştır.

Bu kapsamda 08 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 4,70 TL/Litre olarak belirlenmiştir.

Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında;

2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 7 Kuruş fark uygulanacaktır.

Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER