İhtiyaç sahibi vatandaşların sayısının her geçen gün arttığı açıklanan video paylaşımında Soyer, “Vatandaşlarımızın çok zor günler geçirdiğini biliyoruz. Belediye bütçesiyle ulusal bir krizin üstesinden gelemesek de ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Döviz kurunda yaşanan ani yükselişle beraber, vatandaşlar her gün yeni bir zam haberiyle uyanıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de sosyal medya hesabından yaptığı video paylaşımıyla ekonomik krizle beraber giderek artan bu yolsuzluğa vurgu yaptı. Soyer paylaşımında “Vatandaşlarımızın çok zor günler geçirdiğini biliyoruz. Belediye bütçesiyle ulusal bir krizin üstesinden gelemesek de ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız” ifadelerini kullanırken, videoda İzmir’e ilişkin çarpıcı rakamlar açıklandı.

2019 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesine başvuru yapan ihtiyaç sahibi vatandaş sayısının 2 bin olduğu açıklanan videoda, 2021 yılında bu sayının 500 binin üzerine çıktığının altı çizildi.

Videoda şu açıklamalarda bulunuldu:

“İzmir’de karnı aç uyumaya çalışan ailelerin olduğunu biliyor musunuz? Peki, kış soğuğunda terlikleriyle okula gitmek zorunda kalan, ayakkabısı olmayan çocukların… Yaşadığımız ekonomik kriz sebebiyle her geçen gün her geçen gün ülkemizdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sayısı artıyor. Vatandaşlarımızın yüzde 30’nun temel ihtiyaçlarını karşılamıyor. Yüzde 50’si ise yalnızca barınma ve gıda ihtiyacını karşılayabiliyor. İnsanlar yoksullukla değil, açlıkla mücadele ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru yapan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sayısı 2019’da 2 bin iken, bu sayı 2021’de bu 500 binin üzerine çıktı ve yükselmeye devam ediyor. Biz zor günler geçiren yurttaşlarımızı yalnız bırakmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Hastalıkta, sağlıkta, eğitimde, aile sofralarında yanlarında olmaya çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak son 2,5 senede başvuruda bulanan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olmak için 534 milyon liralık bütçe ayırdık. Yeni yıl bütçemizi sürekli artan başvuru sayısını gözeterek planlıyoruz Yalnızca belediye üzerinden veya telefonla değil; 52 mahallemizde 7 dayanışma noktası ve 4 mobil aracımızla da vatandaşlarımıza erişiyoruz. 10 binlerce aileye nakit desteği, gıda paketi ve yakacak yardımı, her gün 11 bin kişilik sıcak yemek, öğrencilerimize bin kişilik sıcak çorba, çocuklarımıza burs ve kırtasiye desteği, Süt Kuzusu Projesiyle taze ve sağlık süt, ihtiyaç sahiplerine medikal ürün ve hijyen paketleri ulaştırıyoruz. İşsizliğin ve ekonomik krizin ülkemizi bunalttığı, yoksullaştırdığı bu dönemde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz."