Ödemiş Kent Konseyi olağan genel kurul toplantısı 12 Ekim 2023 Perşembe günü genel kurul üyelerinin katılımıyla Ödemiş Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantı divan kurulu seçimiyle başladı. Divan başkanlığına Konaklı Altınova Spor Kulübü Derneği temsilcisi Hikmet Güriş, divan üyeliklerine Atatürkçü Düşünce Derneği temsilcisi Ayşegül Ziyan ve Tüm-Bel Sendikası temsilcisi Zeki Dündar seçildi. Konsey faaliyetleri üyelere anlatıldı. Ödemiş Kent Konseyi Genel Sekreteri Yücel Uğur Uçar, konseyin son 6 ayda yaptığı faaliyetler hakkında bir sunum gerçekleştirerek üyeleri bilgilendirdi. 

İLÇEMİZİ İLGİLENDİREN BAZI KAMU PROJELERİ 15-20 YILDIR ÇÖZÜLEMİYOR. YETKİLİLERİ BU İŞLERİ HIZLANDIRMAYA DAVET EDİYORUZ

Toplantı gündeminin 5. maddesi kapsamında Ödemiş’in güncel sorunları tartışıldı ve çözüm önerileri konusunda değerlendirmeler yapıldı. 

Çözüm bekleyen konular gündeme taşındı 

Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, konuyla ilgili söz alarak Ödemiş’in çözüm bekleyen sorunlarıyla ilgili olarak, “Bizler farklı fikirlerde olsak da siyaset dışında kalarak hep birlikte kentimizin iyiliği ve güzelliği için fikir üretmek, çalışmalar yapmak amaçlarıyla bir aradayız. İlçemizi ilgilendiren bazı kamu projeleri 15-20 yıldır çözülemiyor. Yetkilileri bu işleri hızlandırmaya davet ediyoruz. Çevre yolu çalışmaları hala sürüyor, eski hastane alanının acilen düzenlemeye ihtiyacı var, stadyum yerinin değiştirilmesi gerekiyor, Ovakent yolunun genişletilmesi de yine acil ihtiyaçlarımız arasında” dedi. 

Kaldırım işgalleri ve kentin çözüm bekleyen diğer bazı sorunları hakkında da görüşlerini ifade eden Taşlı, “İlçe merkezindeki işgaller ve trafik ciddi bir sorun olarak karşımızda duruyor. Maalesef ilçemizde kaldırımların çoğu yayaların rahatça kullanımı için uygun vaziyette değil. Sokak hayvanlarının büyük bir sorun haline dönüştüğünü gözlemliyoruz. İlçe alt yapı çalışmalarının senkronize yürütülmemesinden kaynaklı sorunlar var. Kırsal alanda da yer yer ciddi derecede kirlilik sorunuyla yüz yüzeyiz. Kent mimarisi denetimi konusunda yetkililer tam olarak üzerine düşeni yapmıyor. Bahsettiğimiz sorunların neredeyse tamamıyla uzun zamandır karşı karşıyayız. Birçok kamu kurumunun yetki alanına giren bu konularda daha kararlı adımların atılmasına ihtiyacımız var. 

Tekstil arazisi, sanayi sitesi revizyonu ve teşvik sistemi uygulaması konularına da değinen Taşlı, “Uzun yıllardır giderilemeyen bir sorun haline dönüşen tekstil arazisinin şehre kazandırılması adına hepimiz üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Keza sanayi sitesi revizyonu konusunda da ilgili sivil toplum örgütleriyle işbirliği halinde, çalışmalar ivedilikle başlatılmalıdır. Teşvik sistemi uygulamasında çok büyük bir adaletsizlik var, Konak ile Kiraz aynı kategoride olmamalıdır” ifadelerinde bulundu.

ÖDEMİŞ’İN ÇEŞİTLİ SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN KENT KONSEYİ ÖNCÜLÜĞÜNDE AYRI KONU BAŞLIKLARIYLA TOPLANTILAR DÜZENLENMELİ VE İLGİLİ TÜM KURUMLARIN BU TOPLANTILARA DAVET EDİLEREK ÇÖZÜMÜN BİRLİKTE ARANMASI GEREKMEKTEDİR

Ticaret Odası temsilcisi Tevfik Kiraz ise kalkınmış bölge tanımlarına dayalı yapılan desteklerin Ödemiş’e ve benzer ilçelere yeterli gelmediğini ve bu konuyu aşmak için çalıştıklarını ifade ederek, yönetmelikte değişiklik yapılması gerektiğini vurguladı. Genel kurul üyesi Ufuk Aykol da, Ödemiş’in çeşitli sorunlarının çözümü için kent konseyi öncülüğünde ayrı konu başlıklarıyla toplantılar düzenlenmesinin ve ilgili tüm kurumların bu toplantılara davet edilerek çözümün birlikte aranmasının yararlı olacağını ifade etti.  Ödemiş Kent Konseyi olağan genel kurul toplantısında üyeler söz alarak ilçenin genel durumuyla ilgili görüş ve önerilerini paylaştılar. 

Toplantı dilek ve temennilerle sona erdi.
 

Editör: Tutku İç