Tire ilçesindeki Kartal Dağı mevkiinde bulunan Küçükkale ve Büyükkale köylerine Emerald Maden, Taşımacılık, İnşaat Şirketi tarafından kurulması planlanan mermer ocağı projesinde bölge halkını ve yaşam savunucularını sevindirecek karar çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mermer ocağının hayata geçirileceği maden sahasının etrafında zeytin tarlalarının olmasından dolayı ‘ÇED olumlu’ kararı vermedi. Proje dosyasında, maden sahasının etrafındaki zeytinliklere dair bilgi verilmemişti.

 ŞİRKETİN 2’NCİ BAŞVURUSU VAR

Henüz bakanlığın ÇED duyurularında yer almayan kararı Kartaldağı Koruma Platformu Sözcüsü Zeynel Aydın sosyal medya hesaplarından duyurdu. Ancak şirketin aynı ruhsat sahası için yakın zamanda başlattığı başka bir ÇED başvurusu daha bulunuyor.

 ‘ZAFER İÇİN HENÜZ ERKEN’

 Henüz zafer için erken olduğunu dile getiren Zeynel Aydın sosyal medya paylaşımlarında “Bir süredir Kartal dağının tepesinde dolanan kara bulutlar aralandı ve dağın kurtuluşu, ormanlarımızın geri kazanımı adına, tam olarak bir "zafer" diyemesek de o dağı, yaşam alanı olarak benimsemiş binlerce can ve bir o kadar tür için, "bir nefes alımlık da olsa mola..." diyeceğimiz bir güzel haberi sizlere iletmekten mutluyuz... Kartal dağının bağrında açılmak istenen Taş ocakları "T.C Zeytin Yasası kapsamında) mevzuata aykırı bulunduğu için "CED dosyası aşamasına bakılmaksızın" sonlandırılmıştır... Ancak unutmamak gerek; su uyur düşman uyumaz ve bu asla bir zafer değil, sadece bu savaşta elimizi güçlendirecek bir Cephe kazandık ve şimdi, daha inançlı daha kararlı bir mücadele azmi içinde, eskisinden daha güçlü bir inanç birlikteliğiyle yan yana omuz omuza durarak nihai zaferimizi ilan etme günümüz de yakındır” ifadelerini kullandı.

YÖNETMELİK NE DİYOR?

Zeytinciliğin Islahı, Yabanilerinin Aşılattırılmasına Dair Yönetmeliği’nin 23’üncü maddesine göre zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az üç kilometre mesafede zeytin ağaçlarının bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyevi atık, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez.

ÇED TOPLANTISI YAPTIRILMADI

26 Ekim’de Küçükkale’de yapılması planlanan halkın katılımı toplantısı, bölge halkının ve çevre örgütlerinin tepkisinden dolayı gerçekleşememiş ve tutanak tutulmuştu. Küçükkaleliler köy girişine “Madencilerin köyümüze girişi yasaktır” ifadeleri yer alan pankart asmıştı. Kartal Dağı’nın eteklerinde yer alan ve orman sahası içinde kalan 194,60 hektarlık ruhsat alanında 6 adet mermer ocağı açılması planlanıyordu. Bölge halkı ocakların ormana, zeytinliklere, tarım arazilerine, içme suyu kaynaklarına ve yaşam alanlarına zarar vereceğini belirterek karşı çıkıyordu.

Bölge halkı başka bir başvuru süreci işletilmemesi için alanın acilen milli park ve doğal SİT alanı ilan edilmesini istiyor