HABER/BURCU TUNÇ

Yumaklı ,“Bakanlığımızca ekim-aralık dönemi için 20 kuruş ödenmesi planlanan çiğ süt destek primi de 2,5 katı artırılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Böylece üreticimizin eline litre başına net olarak en az 9 lira geçecektir” dedi.

Ancak alınan bu karara süt üreticilerinden tepki gecikmedi.

ULUSAL SÜT KONSEYİNCE AÇIKLANAN 11,50 TL FİYAT KABUL EDİLEBİLİR BİR FİYAT DEĞİLDİR

Bayındırlı Süt Üreticisi Levent Çalış ‘En son bir yıl önce çiğ süt fiyatını açıklayan ulusal süt konseyi 13 Temmuzda yaptığı toplantıda başında hazine bakanının olduğu gıda komitesinden aldığı talimatla maliyeti 13 lirayı bulan çiğ süt fiyatını 11, 50 TL olarak açıkladı. Üreticinin beklentisi ise 15 TL idi. 

Bayındırlı Süt Üreticisi Levent Çalış, Ulusal süt konseyince açıklanan 11,50 TL fiyat kabul edilebilir bir fiyat değildir. Bir çuval yem 450 TL oldu. Süt üreticisi zarar etmeye devam edecektir. Maliyetler altında ezilen süt üreticisi ineklerini kesecektir. Şimdi bana haline şükret, zarar ediyorsan yapma bırak diyenler olabilir. Geçen sene beslenme maliyet 130 TL olan danayı zar zor 95 TL’ye kestirdim. Zarar eden besicilikten vazgeçti. Şu an et ve süt kurumunu ithalat ofisi gibi kullananlar et ithal edecek ülke arıyorlar. Ama öyle bir ülke yok artık. Çiftçi eskiden milletin efendisiyken şimdi kölesi oldu. Üretim ve üretici desteklemezse ileri ki dönemlerde çok büyük gıda sorunu yaşayacağımız kesindir” dedi.

Editör: Tutku İç