Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İzmir İl Başkanlığı görevine atanan Bilal Saygılı yönetim kurulu içinden birlikte çalışacağı yakın A Takımını belirledi. Toplam 15 kişilik yürütme kurulu seçime kısa bir zaman kala ilan edildi.

 Saygılı başkanlığındaki yeni yönetimde Siyasi ve Hukuk İşler Başkanlığı’na Furkan Katmerci getirildi. Katmerci, milletvekili adaylığı için istifa eden Kerem Ali Sürekli’nin döneminde Mali İşler Başkanlığı yapmıştı. AK Parti İzmir eski Milletvekili İsmail Katmerci’nin oğlu ve Katmerciler A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi olan Furkan Katmerci, milletvekili aday adaylığı için istifa etmişti.

İl Başkanı Bilal Saygılı, partinin önemli görevlerinden olan Teşkilat Başkanlığı’nı korudu. Eski Teşkilat Başkanı Nail Kocabaş yeniden teşkilat başkanlığına atandı. Siyasi kariyerine Bülent Delican’ın il başkanlığı döneminde başlayan Tanıtım Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Dilaver Kişili, Aydın Şengül ve Kerem Ali Sürekli’den sonra Bilal Saygılı döneminde de aynı göreve getirildi. Yerini koruyan Kişili, seçim sürecinde kampanya yönetimi ve mitinglerin organizasyonu gibi etkinlikler başta olmak üzere İzmir Milletvekili olan AK Parti Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ ile birlikte çalışacak.  Saygılı’nın yönetiminde önceki dönemde aynı görevde bulunan Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Kocaağa ile Dış İlişkilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hayrettin Uçak yerlerini korudu. Ege İhracatçılar Birliği Sebze ve Meyve İhracatçı Birlik Başkanlığı görevini sürdüren Uçak, daha önce mali işler başkanlığı da yapmıştı.  Saygılı ile birlikte AK Parti’de aktif görev alan isimler arasında yer alan Ege Adaları ve Halkları Dernek Başkanı Av. Murat Unganer Sosyal Politikalar’dan Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Yine aynı ekipte yer alan Cüneyt Dayhan ise Sivil Toplum Kuruluşları ve Halkla İlişkilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı oldu.

Partide önceki yönetimde yer alan Mali ve İdari İşler Başkanı Feyim Özçelik, Ar-Ge’den Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ayşe Cankurtaran, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Sefa Şahin, Çevre Şehircilik ve Kültür’den Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Deniz Doğan yerlerini korudu. Partide bir dönem yerel yönetimler ve çevre şehircilik gibi başkan yardımcılıkları yapan eski Karşıyaka İlçe Başkanı İsmail Çiftçioğlu il sekreterliğine atandı. Buca eski Meclis Üyesi Emrullah Duran İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı’na getirilirken Mirhan Bedir de Ekonomi İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığına getirildi.  Saygılı, uzun bir aradan sonra Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini bir belediye meclis üyesine verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi Meclis Üyesi olan Hakan Yıldız aynı zamanda yerel yönetimlerin başına getirildi. AK Parti’de daha önce bu sistem eski İl Başkanı Ömer Cihat Akay döneminde dönemin Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi ve grup başkan vekili Yusuf Kenan Çakar’ın yerel yönetimler başkanlığına getirilmesiyle gerçekleştirilmişti. Bu uygulama uzun süredir gerçekleştirilmiyordu. İl Başkanı Saygılı, partide de daha önce aktif görevlerde bulunan Yıldız’a kritik görevi teslim etmiş oldu.

Editör: Gülçin Kargaoğlu