Enflasyonla mücadelede önemli bir aşama kaydedildiğini gördük. Bu konuda ABD ve Avrupa Merkez Bankalarının oldukça kararlı oldukları tekrar ifade edildi. Dünyadaki Buğday ve Doğal Gaz fiyatlarının düşüşü sürmekte.

Bizim tarafta ise, yıl sonu enflasyon beklentilerinin %67 civarında olacağı öngörülüyor. Özellikle Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’,in enflasyon ve cari açık ile ilgili adımları atmaya devam edecekleri mesajı önemliydi!

Bu hafta (20-24 Kasım) Merkez Bankasının Faiz kararı yine gündemi belirleyecek. Beklenti 25 baz puan faizlerin arttırılması yönünde. Yurtdışı piyasalarda ise konut satış rakamları ve açıklanacak olan güven endeksleri takip edilecek.

Borsa İstanbul BİST100 Endeksi geçen hafta belirttiğimiz 7850 seviyesinin üstünde bir hafta kapanışı gerçekleştirdi. 7700 seviyesi üzerinde güvenli bir bölgede olan Endeks şimdi 8035 seviyesini geçmeye çalışacak. Efe Trend indikatörümüze göre bu seviyenin geçilmesi haftalık bazda yukarı yönlü tam bir trendin oluşması anlamına gelmekte. 

Altın piyasasında hareketli bir hafta geride kaldı. Geçtiğimiz hafta Ons Altın için belirtmiş olduğumuz 1975 seviyesinin tekrar geçilmesi, Gram Altının tekrar 1800 üzerine çıkmasına sebep oldu. Altındaki güçlü seyir devam etmekte. Özellikle Ons Altın 2000 seviyesinin üzerine çıkarsa, Gram Altında da yeni rekor seviyeler gelecektir.


Kripto piyasasında ise Bitcoin yükselişi sürerken, BTCUSD paritesi 38.000 direncine takıldı, ama 34.000 üzerinde hala güçlü. 38.000 direncinin kırılması 40.000 ve 42.500 seviyelerinin yolunu açacaktır.

Akaryakıta bayram sonrası çifte zam Akaryakıta bayram sonrası çifte zam

Haftaya tekrar görüşmek dileği ile.
Herkese bol kazançlar dilerim

BORSA MÜHENDİSİ - Serdar ŞİMŞEK
Twitter: @borsamuhendisi

Editör: Tutku İç