Üç gün sürecek sempozyumun Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli öndeliğinde sektör temsilcileri eşliğinde açılışı yapıldı.

Kırsal kalkınmaya yönelik son 19 yılda başlattığımız projeleri, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte, ihtiyaçlar ve Dünyadaki gelişmeler çerçevesinde hem uygulama hem de içerik olarak güncellendiğini ve çeşitlendirildiğini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konuşmasında şunları kaydetti:

Projelerin başında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı geliyor.  Bu program kapsamında 2006'dan bugüne sağladığımız desteklerle yaklaşık 15 Bin projeye ve makine-ekipmana günümüz rakamlarıyla 12 Milyar Lira hibe ödemesi yaptık, 112 bin insanımıza istihdam sağladık.

Bu yıl ise; 3.458 proje için 1,1 Milyar Lira hibe tahsis ettik.  2022 yılı için, 31 Ekim'de almaya başladığımız Kırsal Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamındaki projelerin başvuru sürecini 21 Ocak'ta tamamlayacağız.

Ayrıca 300 Bin Liraya kadar olan Makine Ekipmanlara,  bu kapsamda yüzde 50 hibe desteği vereceğiz.

Yine Ekonomik Yatırımlar kapsamında proje tutarı 250 Bin Lira ila 3,5 Milyon Lira arasındaki proje başvurularını 31 Ekim itibariyle başlattık ve başvuru sürecini 31 Ocak 2022 itibariyle tamamlıyor olacağız.

2022 yılında kırsal kalkınma yatırımını desteklemek için 1,3 milyar lira ayırdık.

Ve ben, buradan tüm yatırımcılara bir kez daha sesleniyorum:

 Desteğiniz hazır sizi bekliyor. Durmayın, beklemeyin, projelerinizi hazırlayın.

Biz, kırsala yatırım yapanın, bu ülkeye istihdam sağlayanın hep yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz.