Ödemiş’in su ve kanalizasyon işlerinden sorumlu olan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Bozdağ eteklerinde kurulu Ovacık Mahallesi’ni doğal kaynak suyu ile buluşturmak için zorlu iklim ve arazi koşullarına meydan okuyor.
1140 rakımda 180 kişinin ikamet ettiği Ovacık Mahallesi’nde içme ve kullanma suyu ihtiyacı elektrik enerjisi ile çalışan bir adet derin sondaj kuyusundan karşılanırken özellikle kış mevsimi koşullarında kar yağışı sebebiyle sık sık yaşanan elektrik kesintileri ve donma problemi su kesintilerine de neden oluyor. Yıllardır hizmet veren bu sondaj kuyusuna bir ulaşım yolu olmaması yaşanan arızalara müdahaleyi daha da güçleştiriyor. Ovacık’ın dört mevsim kesintisiz suya kavuşması için düğmeye basan İZSU Genel Müdürlüğü kendi ekip ve ekipmanlarıyla doğal kaynak suyunu bölgeye getirmek üzere zorlu bir mesai veriyor. Yağışlı ve soğuk geçen günlerde neredeyse bulutlara komşu bir çalışma yürüten İZSU ekipleri, projenin ilk etabında Bozdağ eteklerinde doğal kaynak suyu gözleri oluştururken şimdi de zorlu arazi koşulları aşılarak döşenen 4500 metrelik iletim hattıyla doğal kaynak suyunu Ovacık’a ulaştırıyor. Bu çalışma sonucunda Ovacık’a komşu olan Tekke Mahallesi’nin içme suyu şebekesine de doğal kaynak suyu ile takviye yapılabilecek. Bu yeni cazibeli hat sayesinde elektriğe olan ihtiyaç da en aza inecek ve enerji tasarrufu da sağlanmış olacak. Suyun yer yüzüne çıkmasından iletimine kadar her alanda tasarrufu ön planda tutan İZSU Genel Müdürlüğü ayrıca Tekke ve Ovacık’ın içme suyu ihtiyacı ortak kullanımlı olarak bir adet sondaj kuyusu yatırımını daha bölgeye kazandıracak.
İlk kez doğal kaynak suyuna kavuşacak Ovacık Mahallesi’nin muhtarı Hakkı Bozbağ çalışmalar için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve İZSU ilgililerine teşekkür ederek, “Bugüne kadar köy muhtarlığı döneminden kalma sondaj kuyusunu kullanıyorduk. Kış mevsiminde de karla birlikte elektrik kesilince su da kesiliyor, don olayları yaşanıyordu. Ayrıca sondaj kuyusu da şahıs arazisinde olduğu için bir arıza olunca ulaşım da çok zordu. Yapılan yeni yatırımla Ovacık’a ilk kez kaynak suyu ulaştırılacak. Çok faydalı bir çalışma oluyor. Elektrik kesilse de suyumuz kesilmeyecek. İZSU neredeyse 5 kilometrelik su hattını mahallemize ulaştırmak üzere. Emeği geçenlere Ovacık halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.

İZMİR'DE SICAKLIK REKORU KIRILDI İZMİR'DE SICAKLIK REKORU KIRILDI

Editör: Tutku İç