Genellikle akademik kariyer hedefleyen kişilerin girdiği Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) başvuruları önceki gün başladı. Başvuru işlemleri 10 Ocak ile 17 Ocak 2024 tarihleri arasında yapılacak. Sınav ücreti ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 164 zamlanarak 490 TL’ye yükseldi.

Geçen yıl 12 Mart 2023’te gerçekleştirilen YÖKDİL/1 sınavının giriş ücreti 185 TL olarak belirlenirken, 27 Ağustos 2023’te yapılan YÖKDİL/2 sınavının giriş ücreti ise 260 TL olarak açıklanmıştı. 2024 yılında yapılacak ilk YÖKDİL sınavının ücreti için sınava girecek kişilerden 490 TL alınacak. Geç başvuruların gerçekleştirileceği 24 Ocak’ta ise ücret yüzde 50 daha fazla alınacak.

Sınav ücretlerine yapılan zamlara sınava girecek öğrencilerden tepki geldi. Sınava girecek öğrencilerden olan Faruk Demir, “490 TL sınav ücret el insaf dedirtiyor. Çalışmıyoruz ve öğrenci halimizle biz bir sınava bu rakamı nasıl vereceğiz. Devlet hiç düşünmüyor mu ‘Bu çocuklar bu parayı nasıl bulacak?’ diye. Ederinden fazla kar yapan bu kurumun bu kadar yüksek fiyat istemesi hiç adil değil. Zorunlu olarak girdiğimiz bu sınavların ücretleri alınmaması gerekirken çok yüksek fiyatlarda para isteniyor. Buna çözüm bulunması gerekiyor” dedi.

Sınava girecek ismini vermek istemeyen bir başka öğrenci ise şunları söyledi:

İzmir'de Gümrük'te büyük operasyon: Mali varlıklarına el koydular! İzmir'de Gümrük'te büyük operasyon: Mali varlıklarına el koydular!

“Bu ücretlerle tek bir kere sınava girme hakkımız var. Bu sınavlara zaten kursa giderek giriyoruz. Kurs dışında artık sınav ücreti ayrı bir maliyet oldu. Bu kadar fiyat artışı olmamalı tek bir sınavın maliyet binlerce lirayı buluyor.”
 

Editör: Tutku İç